| valy19 a întrebat:

Bună seara, cine îmi poate recomanda un laptop bun pana in 1500 lei?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://altex.ro/......-2gb-linux
Poate te incanta.

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce in 1500 lei alegi un pentium n3710?! E foarte slab, adica sunt telefoane cu procesoare mai puternice decat acel n3710. De ce ai alege un pentium cand poti destul de simplu in acesti bani sa alegi un i3, fie el 5005u, 6100u sau 6001u.

| AndreiM77 a răspuns:

Uite aici:
http://www.cel.ro/c/M3FQN1ouT2hX
http://www.cel.ro/c/M3FQN1ouT2d1
Ultimul este un refurbished, poti cauta pe net ce inseamna exact.
In locul tau as alege acel Dell refurbushed, pe langa faptul ca are procesor i5 destul de potent fata de acel i3 de la Lenovo, panoul este full hd.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

Am impresia userule ca nu cunosti diferenta dintre un produs resigilat si refurbished.
Ce este refurbished
Tehnologia inainteaza intr-un ritm care in anumite momente pare infricosator, iar foarte multe firme si institutii sunt in situatia in care sunt nevoiti sa tina pasul acest ritm accelerat al evolutiei din lumea IT-ului. Din fericire, entitatile care sunt in aceasta situatie fortata reprezinta doar o fractiune din numarul utilizatorilor de echipamente IT, astfel ni se daruieste posibilitatea de a achizitiona echipamente de inalta calitate la un pret mai mult decat accesibil prin alegerea echipamentelor IT refurbished.

Ce inseamna "refurbished"?

In traducere acest termen inseamna "reconditionat" si se poate aplica la orice produs, fie ea din IT sau alte domenii. Orice produs are mai multe categorizari, insa de cele mai multe ori ne intalnim cu produse "noi", "second hand" si "refurbished".

Produsele reconditionate sunt produse folosite (sau second-hand) care trec printr-un proces specific, cu scopul de a le readuce intr-o stare de functionare ca si noua. Aici este cea mai mare diferenta dintre un produs "second hand" si un produs "refurbished/reconditionat" in timp ce un produs "second hand" este un produs folosit, de mana a doua, de obicei fara garantie si care nu a trecut prin nici o procedura de reconditionare, un produs refurbished este intr-o stare de functionare ca si nou cu garantie (conform legilor in vigoare).

Produsele resigilate sunt produse funcționale, testate sau doar expuse pe raft. Cum le spune și numele, resigilatele sunt produse sigilate, nu o data, ci de doua ori! Spre deosebire de produsele sigilate, acestea au fost și testate de tehnicieni, sau și-au confirmat calitatea.
Avantajul acestor produse perfect funcționale este prețul mai mult decât bun.

Este o mica mare diferenta!
Sursa google.ro

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ce inseamna acesti termeni, nu e nevoie sa-mi explici, nu inteleg raspunsul tau..., adica ai explicat ce inseamna refurbished, diferenta fata de unul second, etc, pentru ce? Nu vad rostul.