| Adutzu2 a întrebat:

Comparatie intre doua procesoare de laptop:
- Intel Celeron N3060 1.60GHz Boost pana la 2. 48GHz
- Intel i3 7020U 2. 30GHz fara boost
Care-i faza cu acel boost? Ori e 1.60 ori e 2.48?
E mai bun celeron decat i3?! Din cate stiu eu i3 este peste celeron dar frecventele astea ma omoara.
Explicati-mi si mie va rog!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Bună seara.

1.6 e frecvența de baza. Orice s-ar întâmpla pe PC/laptop o sa ai macar 1.6 GHz, iar 2.48 e frecvența turbo care funcționează în momentele în care există putere suficientă pentru un boost si temperatura permite acest lucru.

Tu când cumperi ar trebui sa iei in calcul frecventa nominală ( garantată ). Și nu compara doar frecventele. Exista multe aspecte ce influențează performanta precum Nr de nuclee, memorie cache, litografie so design termic, arhitectura, etc.

I3 este peste celeron ( pe aceași generație ).

1 răspuns:
| lalaura94 a răspuns:

I3 ul ala e mai bun de 2-2.5x mai bun. Nu te lua dupa frecvente.