| florinmadalin a întrebat:

La multi ani!| Am aceasta placa de baza : asrock alivenf6g-vsta daca descrc manualul imi zice ca suporta 8 gb ram maxim 800 frecventa si socket am2 dar pe pagina lor imi zice ca maxim 16 gb ram si pe langa acel socket am2 mai este adaugat si am2+ toate fiind cu steluta. Acele stelute oare inseamna ca s-a facut upgrade la placa sa suporte mai mult de cat era specificat de prima data? http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/ALiveNF6G-VSTA/index.ro. asp

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Suporta maximum 8gb de ram, ddr2. pe langa procesoarele pe socket am2, mai sunt si cateva procesoare pe am2+ pe care placa de baza le suporta. Pentru lista cu procesoarele suportate, intra aici si vei vedea : http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/ALiveNF6G-VSTA/?cat=CPU

Bafta!

| florinmadalin explică (pentru Jipa95):

Ma gandesc ca acele stelute puse semnifica ca suporta 16 gb ram ca doar scrie pe pagina lor totusi daca era ceva gresit schimba imediat.

| BlaDe17 a răspuns:

La multi ani si tie!
Scrie la fiecare loc, dupa detalii ce semnifica acea steluta.
Placa suporta si procesor de tip AM2+, si daca folosesti procesor de tip AM2+ iti va suporta maxim de 16gb ram.
Dar placa este cam veche si foloseste ram de tip ddr2 care sunt mai scumpi pentru ca sunt mai vechi, ti-as recomanda sa treci la una cu ddr3.

| florinmadalin explică (pentru BlaDe17):

Am vazut un cpu amd http://www.pc-specs.com/......therboards care este cica compatibil cu placa mea de baza dar are socket amd si in descrierea placi de baza mentioneaza ceva de am3 mai jos