| DanielaDanDaniela a întrebat:

Mi-am luat o plasma modelul asta https://m.emag.ro/......DCP6DDBBM/ nu merge subtitrarea la filme in romana. Ma refer ca nu vad diacriticele. Am schimbat numele subtitrării ca al filmului. Ce pot face ca sa mearga?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Filmele de pe ce ruleaza?
De pe un PC/laptop, care e conectat la TV?
Sau direct pe TV de pe un stick USB?

Daca de pe PC, trebuie doar sa bifezi o optiune in VLC sau ce player video folosesti.

In VLC: Mergi la Tools - Preferences - Subtitles/OSD - la Default encoding alegi

EASTERN EUROPEAN (Windows-1250)

Daca incerci sa le vezi de pe un stick, si nu au subtitrarea inclusa in container,

...trebuie re-salvata subtitrarea ca fisier nou, si alegi UTF-8 in loc de ANSI la encodare. (Exact in stanga butonului Save...)

Daca nu merg nici acum, foloseste mkvtoolnix pentru a o introduce in containerul video, care banuiesc ca e.mkv
De multe ori functioneaza asa, depinde de la un TV la altul.

https://www.fosshub.com/......olNix.html

Daca nu te descurci, cere lamuriri suplimentare.

| DanielaDanDaniela explică (pentru NLS):

Mulțumesc frumos! Merge cum ai zis tu! Am ales UTF 8! Apreciez mult?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La nici un film, nici un format?

| DanielaDanDaniela explică (pentru sierra1):

Am incercat doar doua filme. Nu imi dau seama din ce cauza nu se vad diacriticele?

| sierra1 a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Schimbă ț cu t, ș cu s, î cu i și vizionare plăcută

| Goete a răspuns:

Televizoarele cu plasma au fost un rsec total si nici nu se mai fabrica...
Ceea ce ti-ai luat e un tv cu led-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Ala e TV led ci nu plasma.
2. Diacriticele sunt unicode, majoritatea televizoarelor non-smart suporta doar formatul ANSI.
Trebuie, cum a zis si sierra1, sa editezi fisierul subtitrare si sa inlocuiesti diacriticele cu litere normale.