| peky11 a întrebat:

Mi-am schimbat la calculator placa de baza si cea video pentru ca functiona greu dar dupa ce le-am adaugat tot greu merge... Cineva mi-a zis sa schimb si procesorul. Daca o sa il schimb o sa functioneze mai bine? Funa

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Păi asta nu se datoreaza neapărat de la hardware(oricum upgrade-ul făcut cam nu influențeaza performanța, ci ramul și procesorul) ci și de a sistemul de operare, adica de la soft; mai ales daca știi ca ai obținut softul din surse ilegale.
Deci încearcă după upgrade să resoftezi sistemul cu un Windows legitim de aici:
http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Windows-7.shtml
Instalează-l cum trebuie(lăsând bifat să se activeze automat când ești on line, făra seriale false, și fără activatoare de pe internet) la care se adaugă o optimizare a sistemului, și vei vedea că totul va funcționa cum trebuie.Succes

31 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca pui ceva mai bun, atunci raspunsul este afirmativ. Poate ca mai pui si ceva memorie.

| alinaalin955 a răspuns:

Ce placa de baza, ce procesor, cata memorie RAM si ce placa video ai?
Ce sistem de operare folosesti?

| peky11 explică (pentru alinaalin955):

Ram : 5 gb
placa video : radeon HD6570 1gb ddr3
placa de baza : msi G41M-P26

| alinaalin955 a răspuns (pentru peky11):

Placa de baza are socket pentru procesor 775.Este un socket mort, nu se mai gasesc procesoare pe acest socket decat de ocazie.
Ce procesor ai?
Fa ce a zis lupudepenet, reinstaleaza sistemul de operare.

| DeyCj a răspuns (pentru peky11):

5 gb? Nu cumva 4, 6 sau 8 Gb ram?
Combinația este în regulă.Sa îl stăpânești sănătos

| peky11 explică (pentru alinaalin955):

Procesor : Intel pentium D cpu 2.66 Ghz 2.67 Ghz

| peky11 explică (pentru DeyCj):

laughing Mersi

| DeyCj a răspuns (pentru alinaalin955):

Se găsesc și înca la preț de chilipir.Aruncă o prvire pe Okazii și o să îmi dai dreptate.Mie nu mi se pare mult să dai un 150 Ron pe un dual core la 2 Gz, numai că soket-ul e scos din uz, versus un AMd pe Am2 tot dual core ce costă de la 200 în sus.normal second, și ca performanțe cam Intel câștigă.

| alinaalin955 a răspuns (pentru DeyCj):

Pai am spus ''nu se mai gasesc procesoare pe acest socket decat de ocazie.''
Adica sunt vechi.Ce sa fac cu un procesor dual core de 2 GHz?

| peky11 explică (pentru DeyCj):

Nu cumpar second. Deci Intel e mai bun decat Amd?

| peky11 explică (pentru alinaalin955):

Scuze ca intreb. Dar ce inseamna socket?

| DeyCj a răspuns (pentru alinaalin955):

Un server de file sharing, de exemplu.Sunt plăci de bază ce merg pâna în 4 gb ram și la care de pui și un dual de 2 gz adică 2 nuclee de 2 gz va fi un server decent, și chiar un desktop decent pentru zilele noastre.Deci calculatoarele mai vechi se pot re transforma.Și acasă, mai ales daca ai multe date un sevrer de genul ăsta cu care să îți sincronizezi datele i să le faci backup este o chestie utilă sau un server de stream multimedia. Posibilități și reutilizări sunt și încă chiar făinuțe. big grin

| DeyCj a răspuns (pentru peky11):

Depinde.Intel-urile au fost sși sunt orientate spre sectorul biusness și profesional, iar AMD am pentru toate segmentele de piață, de unde și diferențele de prețuri.
Intelurile vechi erau peste AMD, dar acum AMD-ul a recuperat destul de mult și poți obține performanțe de Intel la juma de preț.

| DeyCj a răspuns (pentru peky11):

Soket=soclul unde se monteaza procesorul, adică drăcia aia de pe placa de baza ce seamănă cu o sită în fiormă de pătrat unde se pune procesorul.

| peky11 explică (pentru DeyCj):

Mie imi trebuie procesor bun pentru jocurilaughing) care e bun pentru jocuri amd sau Intel?

| alinaalin955 a răspuns (pentru peky11):

Locasul unde vine procesorul.
https://www.google.ro/......ps?/search
Banditii astia le schimba mereu, daca vrei sa pui un procesor mai nou trebuie sa schimbi si placa de baza.

| peky11 explică (pentru alinaalin955):

Serios? Pai placa de baza e noua

| alinaalin955 a răspuns (pentru peky11):

Placa ta video nu prea este pentru jocuri, in nici un caz pentru jocurile astea noi.
Degeaba pui alt procesor.

| peky11 explică (pentru alinaalin955):

Serios?

| alinaalin955 a răspuns (pentru peky11):

Cred ca faci misto.Hai pa.

| peky11 explică (pentru alinaalin955):

Pai nu vreau chiar jocurile noilaughing dar daca schimb procesorul o sa functioneze mai repede macar?

| peky11 explică (pentru alinaalin955):

Nu fac misto. Dar sunt uimit si dezamagit pentru ca eu le-am cumparat mai mult pentru jocuri si acum ca aflu.

| peky11 explică (pentru alinaalin955):

SI mai am o intrebare. daca as schimba rezolutia la joc sa il vad mai mic ar ajuta la ceva? adica nu sar mai bloca?

| LDCCristi a răspuns (pentru DeyCj):

Iti dau dreptate Intelu e foarte bun dar si pretu e foarte mare.
Amd e calitate-pretwinking

| DeyCj a răspuns (pentru LDCCristi):

Sunt cei mai sinceri, în opinia mea.La produsele Intel low end plătești cam 40% eticheta, nu și calitatea.La AMD e simplu.De bani ăștia îți dăm asta.

| LDCCristi a răspuns (pentru peky11):

Daca o dai mai mica iti merge mai bine deoarece placa video nu se mai chinuie sa iti vada tie frunzele clar si ce mai e.Un procesor pentru tine in GAMING ar fi http://mercador.ro/......1HEG1.html spor la jocuri.

| LDCCristi a răspuns (pentru DeyCj):

Acum 4-5 ani Intelu era peste Amd cu mult inainte.Se pare ca AMD in prezent i-au cam luat intr-o masura. Oricum primul procesor din lume a fost Intel si dupa AMD dar la inceput Amd-ul vindea procesoare sub licenta de Intel.Dar ma intreb mereu de ce nu ar mai fi inca o firma de procesoare oare nu ar face fata cu cei 2?

| DeyCj a răspuns (pentru LDCCristi):

Ar distruge-o instant.La fel cum s-a întâßmplat cu divizia de calculatoare de la IBM care din cauza mafioților dede la Microsoft or ajuns să și-o vândă la Lenovo.Da desigur astea nu se mediatizeaza în RO, că românii cam pupă ce nu trebuie la Microsoft.

| LDCCristi a răspuns (pentru DeyCj):

Secolul 21, nu mai conteaza nimic decat BANI.Cand astia vad ca o firma produce PC-uri si vad ca incepe sa se dezvolta, BUF! o cumpara si vand sub alte licente...

| DeyCj a răspuns (pentru LDCCristi):

Sau mai corect zis o șantajează. ceva de genul.ori vii cu noi ori te distrugem.
Așa cum face micorsoft-ul cu firmele de It(cam90%), care depind de limbajele de programare ale lor pentru a exista. Daca comentează vreo una mafioții le vor distruge afacerea ca le va retrage licențele la limbajele de programare.Și să te mai legi la cap nu nemernici de ăștia.Mai bine programezi pe Linux.

| Ajutorul23 a răspuns:

Da tear ajuta, dar totusi depinde ce procesor trebuie sa fie cat de cat bun sa poata sa duca placa video si plava de baza sa nu fie praf cu alte cuvinte. sper ca te-am ajutat big grin