| SpikeSpigel a întrebat:

Am un calculator MSI WindBox DC111 si stiu ca este facut ca un laptop. Dar intrebare este urmatoare: pot sa ii schimb placa video? Procesorul stiu ca merge schimbat. dar merge sa ii pun un I5? Si sa-i schimb placa video?

5 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Daca e asta:
http://www.msi.com/product/desktop/Wind-Box-DC111.html#hero-overview
Nu poti schimba placa video. E integrata. Iar procesorul original e unul care consuma putin 17W si e special pentru laptopuri. Poti sa-l schimbi cu un I5 cu acelasi consum (daca gasesti) dar sansele sunt de 50% sa-ti reuseasca si sunt destul de scumpe. Asa ca, mai bine lasa-l asa.

| SpikeSpigel explică (pentru horia2012):

Dap asta e. Doar ca eu ca procesor am un Intel Celeron 1037u (2 cores) de 1.8

| horia2012 a răspuns (pentru SpikeSpigel):

Intel Celeron 1037u e procesorul sistemului. Vezi aici ce procesoare sunt compatibile:
http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Mobile_Celeron_Dual-Core/1037U.html
importanta e coloana TDP (putere) si ultima (ce sanse ai sa reuseasca upgrade-ul).

| SpikeSpigel explică (pentru horia2012):

Are ceva daca al meu are 2MB si eu iau unul de 3MB? Am gasit un I5 care vreau sa il iau si am vazut ca el are 3 MB iar al meu are 2MB...

| horia2012 a răspuns (pentru SpikeSpigel):

Nu are nimic, e mai bun, dar vezi puterea.