| Eddie_2229 a întrebat:

Procesorul meu ajunge la o temperatura de 100 o C, iar PC-ul se inchide din motive de siguranta!
Daca deschid mai multe aplicatii asa se intampla, dar nu este normal!

Vreau sa va spun ca am curatat toate componentele foarte atent de praf si am pus pasta termoconductoare pe procesor si FARA REZULTAT!

Am un sistem foarte bun, dar chiar nu imi pot da seama ce are!

Daca aveti vreo parere astept! MULTUMESC!

12 răspunsuri:
| titi a răspuns:

Ce procesor e? L-ai prins bine in clemele alea? Coolerul trebuie sa faca contact foarte bun cu procesorul, stratul de pasta sa nu fie gros, etc.Ai mai facut treaba asta, esti sigur ca e ok? Daca pui mana pe radiator, radiatorul frige?

| titi a răspuns:

Daca radiatorul frige, inseamna ca l-ai pus bine, face contact termic bun.Naspa.Daca ai "setup defaults" (nu incerci un overclock) in BIOS si situatia e aceeasi, nu-ti mai ramane decat un service specializat.Placa de baza e Gigabyte? Astea se incalzesc foarte tare.

| titi a răspuns:

Service,nu vad alta solutie.In cel mai bun caz ai placa de baza dusa, nu stiu cum se comporta procesoarele AMD dupa o supraincalzire.Si nu lua Gigabyte, temperatura a fost intotdeauna o problema pentru placile astea.

| Dreamer a răspuns:

S-ar putea sa fie din setari de la BIOS. Eu iti sugerez sa pui voltajele pe AUTO si sa micsorezi overclock-ul daca l-ai setat.

| asya a răspuns:

Poate iti e stricat coolerul!

| RaresA a răspuns:

Daca il tii la caltura se incalzeste!

Sfat:: Indeparteazai una dintre marginiile de tabla din care este alcatuir blocul operator ( aierisire completa fara capaC)

poate ti ars vreun ventilator.

| Kalyn a răspuns:

Mai pune cooler-e sau deschide-i carcasa sa poata iesi aerul din el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar, ai curatat pasta cea veche? Trebuie neaparat indepartata. Sa nu mai spun ca este foarte importanta calitatea pastei aplicate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut unu care se ducea la 100... aproape, am luat o lama si i-am dat jos heatsink-ul(e placuta aceea metalica lipita cu silicon) singura metoda este sa o dai jos cu o lama mergand sigur si cu o mana de chirurg pe margine(doamne ce mi-a iesit, da imi place nu mai sterg rolling on the floor ) pentru ca poti scapa lama mai adanc in el si poti taia un condensator care sigur nu-l mai poti pune la loc din motive microscopice.Acum trebuie sa specifici si ce procesor ai! pentru ca Intel avea obiceiul prost sa-si lipeasca pastila integrata de heatsink cu pasta termo pe baza de adeziv termoconductor(un fel de plumb, exact asa are consistenta) ce nu se dezlipea decat daca smulgeai cu tot cu pastila.
Nu-i tot! dupa ce l-ai desfacut il cureti, inspectezi atent pasta de sub heatsink si vezi ca s-ar putea sa fie uscata, probabil de asta se si incinge.Acum pui pasta direct pe pastila si pui un cooler cu miez sau macar talpa de cupru.
Apropo mana de chirurg o gasesti la orice supermarket langa labele de urshee hee
Am uitat oare ceva? hmm, cred ca e faultat de sare pana la suta.
Disclaimer! NU raspund pentru procesorul tau in caz ca-l strici, aici pe TPU primesti doar cateva sfaturi(multe dintre ele tangentiale)Adevarata reparatie se face doar la un service autorizat sau sarlatani care te pun sa cumperi alt procesor si tu sa ai placa de baza faultata cu o problema de alimentare la socket.
Acum parerea mea e ca tu l-ai curatat si ti-ai cam bagat nasul prin el, stii cu ce se mananca un overclocking si vrei sa atingi cateva performante(e doar o parere, nu te acuz), cauta pe google un sistem de racire Peltier sau vezi cat te costa o racire cu apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=j8WWb0aCFvk poftim, asa se face ce ti-am explicat eu.Placuta aceea se numeste heat spreder, sub ea mai este un strat de pasta termoconductoare. Daca e in garantie nu iti recomand asta!

| Eddie_2229 explică:

RASPUNSURI : AMD Athlon 64 X2 5200+ Brisbane 65nm Technology
Am aplicat corect pasta sunt sigur
Am intepartat carcasa => aerisire
Radiatorul frige! Este foarte cald in interior!
Am 7 coolere dar din moment ce se incalzeste ele fac doar sa imprastie aerul CALD generat de incalzirea procesorului!

MAI ASTEPT PARERI!

| Eddie_2229 explică:

Da este Gigabyte