| zbg090194 a întrebat:

Bună seara TPU. Am făcut o prostie și nu știu cum să o rezolv acum.
Se poate să ai în PC 2 Hard Disk-uri, unul să aibă pe el Windows XP, iar cel de-al doilea Windows 7?
Înainte de toate acestea, vreau să vă spun că am încercat să bag încă un Hard, l-am montat frumos, am pornit PC-ul, îl citea, și m-am gândit ca pe acest hard pe care l-am adăugat să bag Windows XP; pe cel care-l aveam deja instalat... singurul fiind inainte sa-l bag pe cel care vroiam sa bag XP, avea Windows 7. Bun. Am introdus CD-ul cu Windows XP, am ajuns pana la faza cu partitiile! Primele trei partitii erau de pe primul hard pe care aveam Windows 7: System rezerved, partitia C si partitia D, iar mai jos inca 3 partiti, ale celui de-al 2-lea hard. Le-am sters pe cele 3 si am facut 2, una de 60 GB iar una de 100 GB, si m-am pregatit sa instalez XP in cea de 60. Mai tarziu dupa ce si-a dat primul restart, urma faza cu cele 39 de minute. Aici s-a rupt filmul. "Error loading operating system". Am dat sa booteze de pe cel cu windows 7, acelasi mesaj. Am scos hardul pe care vroiam sa bag XP Aceeasi eroare! Ce sa fac? ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| RazzyFUnik a răspuns:

1. instalarea ambelor sisteme trebuie sa fie pe C
2 instalarea ambelor sisteme trebuie sa fie cu toate compenentele principale ( placi de baza video sunet hdd etc) pentru a le recunoaste si a le instala cand se va instala sistemul de operare
3. la instalarea care ai facut-o u sigur s-a sters cel putin o parte daca nu tot din windows 7
4. e o prostie sa instalezi 2 sisteme pe un sistem- ori 7 ori xp
recomand 7
5 reinstaleaza un windows, pe actuala configuratie hardware
daca nu merge scoate un hdd si incearca din nou ar trebui sa mearga una din cele 2 variante

1 răspuns:
| zbg090194 explică:

Am gasit un tutorial video despre ceea ce as dori eu sa fac. Dar iti multumesc pentru ajutor. In caz de esec... nu imi ramane decat cum ai spus tu. Poate ca este mai bine asa. 7 am avut, 7 for ever.