| Hatze9000 a întrebat:

Buna Seara TPU. Am o problema cu HDD-ul (hard disk-ul), cand pornesc pc-ul mereu se aude un sunet de la hard, ceea ce e normal, un ticait de cateva secunde apoi nu se mai aude, asa ar trebui si de la o vreme incoace se aude ticaitiul acela si dupa cateva ore sau minute dupa ce am pornit pc-ul si cand se aude se blocheata tot sad. Ma putei ajuta?

5 răspunsuri:
| figaro a răspuns:

Poti incerca si cu HD tune, fa un test si posteaza o imagine cu tesul, uitete si la tabul HEALT si vezi ce eroare/i iti da.

| neutrino a răspuns:

Incearca o defragmentare.

| horia2012 a răspuns:

Cand pornesti calculatorul, in afara de zgomotul ventilatoarelor, nu trebuie sa se auda absolut nimic altceva. Inainte de a te duce in service, poti sa desfaci unul din capacele laterale si sa verfici daca HDD si unitatea optica sunt prinse bine in suruburi. Fa o verficare generala la toate. Daca toate sunt OK, du-te in service.
Acasa oricum nu-l poti face. Programele de curatire nu scot zgomotele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil si problema la unitatea optica,acolo unde bagi cd-ul. Descarca advanced dydtemCare si scaneaza cu el apoi repari.E un program foarte bun,defragmenteaza registrul,elimina malsofturile periculoase, repara hardiscul, cutata filele goale nefolositoare, accelereaza internetul, sterge informatiile private si multe altele.
http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html

Vei fi suprins cate erori ai in calculator.Acest program le repara pe toate si calculatorul tau va merge mai usor.

| Everestcompany a răspuns:

Hard-ul nu"ticaie". Doar unele unitati optice"ticaie". Atunci cand hard-ul are probleme, se aude un sunet, si calculatorul"se misca"greu. Iti recomand sa descarci programul Crystal Disk Info, si sa vezi in ce stare se afla hard-ul.