| Burducea_Alex_1996 a întrebat:

Buna seara TPU! Am un laptop Asus X555L si am la RAM 4gb ddr3 frecventa 1600! Am inteles ca maxim pot adauga pana la 12 gb de ram! Intrebarea este daca cumpar o placuta de 8GB trebuie sa fie identica la frecventa cu cea originala?
Multumesc! dau funda!

Răspuns Câştigător
| marinaru777 a răspuns:

Https://www.google.com/......tau/%3famp
Conteaza si acel cl ..latenta.Poti pune aici modelul placii de baza il aflii cu programul cpuz de pe google e free.

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru marinaru777):

Trebuie sa fie identic Cl cu cel original? la fel si la frecventa?

| marinaru777 a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

Da pentru ca latenta este durata de timp in care memoria trimite datele la procesare scrie in siteul dat, daca una are cl7 si alta cl10 atunci aia cu cl7 transmite mai repede.

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru marinaru777):

Https://www.cel.ro/......yM7MzMs-l/
este buna placuta aceasta corespunde exact : 4 GB actuali care ii am acum au 1600 mhz Cl 11 e ok?

| marinaru777 a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

Daca a ta are 1600 mhz si cl11 e buna daca difera la a ta acel cl ni este.

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru marinaru777):

Este indentic tot!

| marinaru777 a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

Merge

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru marinaru777):

Bine multumesc!

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Doar să fie tot ddr3 și peste 1600 mhz

| Burducea_Alex_1996 explică (pentru sierra1):

Trebuie peste 1600? nu fix 1600?

| sierra1 a răspuns (pentru Burducea_Alex_1996):

>= 1600 mhz