| paulionescu25 a întrebat:

Buna seara TPU. de curand am achizitionat un pc care din pacate are ceva probleme. eu am crezut ca nu-si face prea bine racirea de se tot stinge. ei bine acum i-am schimbat ventilatoru-l de racire de pe procesor care avea piciorusele rupte si nu mai facea priza buna pe procesor. dar acum am alta problema. pc-ul nu se mai stinge doar ca apare o imagine albastra sau cate o data rosie sau verde. pe tot ecran-ul. deci pc-ul merge dar imaginea ramane in diferite culori. dau funda.

13 răspunsuri:
| vigome a răspuns:

Pai din moment ce ai rezolvat problema cu racirea, schimbind ventilatorul ce ti se intimpla acum are alta cauza. Daca calculatorul continua sa mearga dar peste imagine se suprapun diverse pete de culoare, verde, rosii, albastre defectul poate fi o proasta conexiune a cablului VGA. Cel care face legatura intre monitor si calculator. Poate fi el sau mufa unde intra. La unele monitoare cablul este direct conectat fara o mufa. Au doar una la partea terminala, catre calculator. In momentul cind iti apar aceste pete incearca sa il misti putin sa vezi daca se schimba ceva. Misca-l in special in zona unde intra in monitor sa vezi ce se intimpla, daca dispar atunci el e de vina.

| untu a răspuns:

Cand l-ai cumparat PC si de unde l-ati luat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce nu dai configuratia pc-ului, macar cam ce vechime au componentele, e greu sa mergi pe orbeste.
Pai se stinge ca nu se alimenteaza cum trebuie si apar artefacte din placa video.na,sanchi..ce sa-ti zic?
Pune si tu niste poze.

| paulionescu25 explică (pentru anonim_4396):

Ce poze sa mai pun daca ti-am explicat totul? de exemplu vrea sa pun un sistem de operare. am incercat windows 7 facea figuri. am trecut pe xp. deocamdata merge. dar cred ca imediat se face monitorul albastru si pc-ul merge in continuare.

| paulionescu25 explică (pentru anonim_4396):

Componentele nu sunt chiar vechi. de prin 2009. trebuie sa incerc si cu alta sursa de alimentare. poate e ea de vina

| anonim_4396 a răspuns (pentru paulionescu25):

Totul fiind ce?
Un pc din 2009 cu niste culori naspa pe ecran...happy
Sursa de tensiune(model, putere W)
Cpu
Ram
Placa de baza
Placa video
Hdd
Si optional(sistem de racire, coolere, periferice, adoaptoare pci)

| paulionescu25 explică (pentru anonim_4396):

Vere. esti cam dus cu pluta sau mi se pare? vorbesti din amintiri sau din ce ai visat curand? scrie si tu un pic pe alt ton. si mai diplomatic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru paulionescu25):

Mai diplomat de atat? asta costa... asa-s eu, chiar am vrut sa te ajut si ti-am scris acolo, ce date trebuie sa dai, cand vrei ca cineva sa-si dea cu parerea cu privire la o posibila defectiune.Si lasa pluta mea, deocamdata o impart cu altii.
Din moment ce stiam cam cat consuma fiecare componenta in parte, puteam calcula aproximativ cam ce sursa de tensiune ti-ar trebui.

| mary4048 a răspuns:

Placa video.

| paulionescu25 explică (pentru mary4048):

Placa video am scos-o afara si am bagat pe cea onboard. la fel face.

| pcmhz a răspuns:

Verifică cablul video de la PC la monitor, verifică mufele atât la cablu dar şi la monitor/pc, poate să fie un cablu intern rupt sau un pin îndoit.

| Mishulikaa a răspuns:

Fara specificatiile pc-ului nu prea poti sa iti dai cu parerea. poate sa fie hdd-ul prea vechi sau placa video prea proasta. pune specificatiile pc-ului pentru mai mult ajutor din partea utilizatoriilor TPU.

| paulionescu25 explică (pentru Mishulikaa):

L-am dus la service si i-a pus omu windowsu si a fost totul bine. cand am ajuns acasa parca s-a bagat naiba in el. iar facea asa. e un pc luat de la flanco acum vreo 5 ani. placa de baza msi p4m900m3, 1 gb ram, placa video nVIDIA 512 mb e foarte buna. procesor Intel dual core 2.0 ghz sau asa ceva.hdd 160 gb hitachi. zicea omu de la service ca s-ar putea sa fie de vina placa de baza.