| Pαтяıcκ a întrebat:

Buna seara, TPU! Deci eu am dat din greseala cu telefonul in ecranul laptop-ului iar acesta s-a spart inauntru, pe ecran sunt multe linii colorate, si acopera trei sfert de ecran, iar eu vad doar pe un sfert de ecran, precizez ca daca pun mana pe ecran, e impecabil, problema e inauntru, ce ar trebui sa fac si cam cat m-ar costa? (Eu sunt in Viena, daca imi puteti spune in euro) dar e bine si in lei, am sa calculez eu, iar acum sa va spun cateva despre laptop :
Model : Aspire E1-731
- Intel Pentium 2020M Processor (2.Ghz,2MB L3 cache)
- Intel HD Gaphics
- 17.3" HD+ LED LCD
- 8 GB DDR3 Memory
- 1000 GB HDD
-DVD-Super Multi DL drive
- 802.11b/g/n + BT
- 6-cell Li-ion battery
Nu cred ca, conteaza neaparat totul, dar in caz ca va ajuta. Va multumesc foarte mult, dau funda!

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Trebuie schimbat LCD-ul. Unul nou e ~70$.
Dar poate ai sansa sa gasesti alt laptop la fel, defect, mai ieftin si iei de pe el LCD-ul.

Are doar un connector de 40 de pini, se schimba foarte usor.

| Pαтяıcκ explică (pentru DrGeorge):

Deci nou vine cam 70 de euro, sau?

| DrGeorge a răspuns (pentru Pαтяıcκ):

Da, un LCD nou este 70 dolari pe aliexpress (transport inclus). Am gasit si alte site-uri unde este injur de 65 dar nu vad nimic de transport.

| K0sti a răspuns (pentru Pαтяıcκ):

Plus manopera care cred ca e cat ecranul pe la voi pe acolo...

4 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Tipul asta e din Italia: http://www.ebay.com/......2584291399
Asigurate ca ce comanzi e exact cu ce ai nevoie.
Poti sa schimbi tu ecranul insa trebuie sa fii atent cum desfaci carcasa la laptop sa nu o zgarii sau sa o rupi. Daca nu crezi ca esti capabil, il duci la un service.