| Alexandruww a întrebat:

Buna seara TPU, îmi cer scuze pentru greșelile gramaticale dar am întâmpinat o problema. Am Windows 11, deschid frumos laptopul și îmi apare NO BOOTABLE DEVICE, m-am speriat, repornesc laptopul și merge, ce s-a întâmplat? Să reintalez Windows?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi in BIOS si asigura-te ca HDD-ul (SSD-ul) este la optiunea 1st boot. De obicei dupa aceasta setare se va solutiona problema. Daca continua da detalii despre ce HDD (SSD) ai, ce tip de laptop, etc!

| Alexandruww explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc pentru răspuns nu mi-a mai apărut acel no bootable device întrebarea mea este sa fie un semn că se duce ssd?

| Salontanul a răspuns (pentru Alexandruww):

Un SSD da anumite semne:
un fisier nu poate fi citit sau scris pe unitate;
aplicațiile active adesea ingheata si se inchid;
primesti frecvent erori la mutarea fisierelor;
in general ruleaza lent, in special in timp ce accesezi fisiere mari.
Ar trebui instalat CrystalDiskMark.

| Alexandruww explică (pentru Salontanul):

Îți mulțumesc din nou pentru răspuns care crezi că ar putea fi cauza la ceea ce mi sa întâmplat?

| Salontanul a răspuns (pentru Alexandruww):

E mai complicat fara sa vezi simptomele. Poate fi eroare de BIOS (este primul OS care recunoaste componentele), problema cu un cablu, placa de baza si altele.

| Alexandruww explică (pentru Salontanul):

Sa îmi fac grij nu am mai întâmpinat problema

| RAY a răspuns:

De unde esti? daca ai un ssd m2 pe nvme se intampla ceva intereant trebuie driver irst si oprit acel nvme din bios cu grija si un stik boot uefi =gpt

| Alexandruww explică (pentru RAY):

Sunt de lângă Suceava da este pe M2 ssd laptopul nu are mă mult de 2 luni și m-am speriat când am văzut la bios din păcate l-am blocat că prostu când mi-am pus Windows deși știu că nu i-am pus parola

| Alexandruww explică (pentru RAY):

Trebuie sa îi fac ceva nu îmi mai face probleme

| RAY a răspuns (pentru Alexandruww):

Până la urmă ai instalat Windows și ai pus parola la Windows sau bios?

| Alexandruww explică (pentru RAY):

Când am pus Windows pe laptop nu am setat nimic la el laptopul este nou dar când vreau sa intru in bios îmi cere o parola cred că am pus din greșeală când am pus Windows nu mai știu dar am înțeles că este nu știu ce site care îți dă un cod ceva daca nu mă înșel

| Alexandruww explică (pentru RAY):

Întrebarea mea este trebuie sa fac ceva la el nu îmi mai face probleme doar atunci mi s-a întâmplat. când am deschis sa îmi apară sa fie ceva defect?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca merge, lasă l să mearga

| RazvanTudorD a răspuns:

Poti sa intri si sa intrebi aici pe chat: https://www.reparatii-laptop-bucuresti.ro