| Vântulalb a întrebat:

Buna seara tuturor.
Am o problema cu internetul. Dimineata merge perfect. Seara se misca greu sau chiar se blocheaza. Nu lucrez toata ziua. Si seara merge greu chiar daca dimineata nu am deschis pc-ul. Internet la cablu. Un singur pc. Dar am incercat si cu telefonul. Se intampla la fel.
Care poate fi cauza?

Răspuns Câştigător
| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Apasand CTRL - ALT si DEL(delete) intri si in Task Manager si e posibil acolo sa gasesti un program care se lanseaza odata cu Windows-ul - te duci pe in Task Manager pe linia lui si faci click dreapta si cauti propietati ca sa vezi unde are calea directore ca folder in hard-disk si afli si ce programm e ca nume - apoi deschizi programul si te duci in setari sa vezi unde este otiunea star program with Windows si debifezi asta sau pui in off - asta e valabil la toate programele - nu este bine ca nici un program sa faca auto-start odata cu Windows-ul la restartare PC sau si imediat dupa aceea - programul nefolosit mananca din resure si RAM, si marea lor majoritate prin functia asta de start with Windows fac conexiune in net pe invizibil in modul Stealh si fac spionaj subtil in PC - asta cu start with Windoows program este o momeala bine gandita - apoi un program pornit si lucrand in el, dupa ce al pornesti te duci in FireWall si al debifezi de acolo si daca merge dupa debifare si remove mult mai bine - le-o dai in direct in gura la serverul lor ca program sa nu se pupe cu PC-ul tau si sa fac spam, scamming sau sa ciuguleasca date - deci atentie si la ce ti-am spus aici! Mai sunt bune si programele de Refresh si Optimizare RAM ca memorie pentru eliminarea unor pierderi de randament in PC, si nu in cele din urma din tot hard-disk-ul toate fisierele care au terminatia TMP, OLD si BAK (*.tmp; *.old; *.bak; https://dl2.soft98.ir/soft/m/Malwarebytes.Anti-Malware.Premium.4.2.0.82.rar https://dl2.soft98.ir/soft/m/Malwarebytes.Anti-Malware.Premium.CR.rar < aici este pentru instalat in PC, ce e cu CR este ca sa faci programul activ full - citesti intai in README file si o sa ai si cum se face; aici este varianta ISO imagine de pus pe CD-sau-DVD > https://dl2.soft98.ir/soft/m/Malwarebytes.Anti-Malware.21.06.WinPE.iso, ca sa le descarci copii link-ul meu in browser-ul de net de la tine si la sfarsit dai ENTER dupa ce ai facut Paste - download o sa pornesca direct fiind in arhiva RAR si ISO; Parola de dezarhivare pentru arhivele rar este: soft98.ir, pentru iso nu iti trebuie. Iti recomand ca dezarhivor pentru rar si zip file > 7Zip care e cel mai bun. Sper sa iti fie de folos si acestea. Pentru alte programe full de Antivirus si nu numai, intrebi aici si ti le dau full.

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Eu zic ca de vina-i furnizorul de internet, stiind ca seara vine lumea de la munca, e de asteptat ca banda sa se incarce. Recomand sa schimbi furnizorul, nu abonamentul, ca-ti poti lua un abonament de latime de banda mare, adica de mai multi Mbps, dar fiind pe aceeasi infrastructura nu vei castiga nimic.

| Vântulalb explică (pentru LPCTSTR):

Aici avem un singur furnizor. Nu am ce alege.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Vântulalb):

Atunci e clar de ce. Fa o sesizare.

| Vântulalb explică (pentru LPCTSTR):

Nu e clar deloc. Pana acum aproape 2 luni mergea perfect.

| Danny28 a răspuns:

Ce furnizor de internet ai?

| Vântulalb explică (pentru Danny28):

Digi (TPU nu permite majuscule?)

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Recomandari la ce ai intrebat tu cu internetul. Seara dupa ora 18.00 scoate din priza modelul-ruterul sau ce ai - lasa-l fara alimentare 5 minute - in acest timp fa un restart la PC fara net si in browsere-le de net ce le folosesti sa zicem Mozilla FireFox, Google Chrome, Opera, etc. du-te in browser unde este History si sterege - Clear Recent History - apoi conectezi netul si o sa ai viteza buna. Noaptea cand dormi daca nu e necesar opreste PC-ul si scoate si alimentarea modem-ului-router sau ce ai - la funrnizorul de NET in serverele lui de fiecare data cand tu faci oprirea si repornirea modem-router de la tine din casa, in serverele lor se va face REFRESH pe directia IP-ului si contului tau si BUFFER-UL tau de data ca si conexiune in net va fi golit si net-ul va merge mai bine.

| Vântulalb explică (pentru REMiXPaLTaLK):

Mereu sterg istoricul si cookie-urile. Mereu inchid pc-ul.
Ramane sa mai scot routerul din priza. Sa vad ce se intampla.
Multumesc.

| Vântulalb explică (pentru REMiXPaLTaLK):

Desi nu ar trebui facute astfel de manevre (primul raspuns), asta m-a ajutat. Si iti multumesc.
Dupa cum vezi, nu prea stau pe TPU. Abia acum am vazut al doilea raspuns. Voi face si asta.

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru Vântulalb):

Tot ce ti-am scris e universal valabil pentru orice versiune de Windows si la fiecare restart al PC-ului poti sterge fara probleme si aceste fisiere care au terminatia > TMP, OLD si BAK (*.tmp; *.old; *.bak) faci search in tot hard-discul si in paranteza ti-am pus cum sa scrii la cautare - tot ce apare cu aceste terminatii stergi fiindca sunt resturi si fisiere blocate in programele ce ai lucrat inclusiv si cand esti pe net.

| Vântulalb explică (pentru REMiXPaLTaLK):

Multumesc iar!

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru Vântulalb):

Apasand CTRL - ALT si DEL(delete) intri si in Task Manager si e posibil acolo sa gasesti un program care se lanseaza odata cu Windows-ul - te duci pe in Task Manager pe linia lui si faci click dreapta si cauti propietati ca sa vezi unde are calea directore ca folder in hard-disk si afli si ce programm e ca nume - apoi deschizi programul si te duci in setari sa vezi unde este otiunea star program with Windows si debifezi asta sau pui in off - asta e valabil la toate programele - nu este bine ca nici un program sa faca auto-start odata cu Windows-ul la restartare PC sau si imediat dupa aceea - programul nefolosit mananca din resure si RAM, si marea lor majoritate prin functia asta de start with Windows fac conexiune in net pe invizibil in modul Stealh si fac spionaj subtil in PC - asta cu start with Windoows program este o momeala bine gandita - apoi un program pornit si lucrand in el, dupa ce al pornesti te duci in FireWall si al debifezi de acolo si daca merge dupa debifare si remove mult mai bine - le-o dai in direct in gura la serverul lor ca program sa nu se pupe cu PC-ul tau si sa fac spam, scamming sau sa ciuguleasca date - deci atentie si la ce ti-am spus aici! Mai sunt bune si programele de Refresh si Optimizare RAM ca memorie pentru eliminarea unor pierderi de randament in PC, si nu in cele din urma din tot hard-disk-ul toate fisierele care au terminatia TMP, OLD si BAK (*.tmp; *.old; *.bak; https://dl2.soft98.ir/soft/m/Malwarebytes.Anti-Malware.Premium.4.2.0.82.rar https://dl2.soft98.ir/soft/m/Malwarebytes.Anti-Malware.Premium.CR.rar < aici este pentru instalat in PC, ce e cu CR este ca sa faci programul activ full - citesti intai in README file si o sa ai si cum se face; aici este varianta ISO imagine de pus pe CD-sau-DVD > https://dl2.soft98.ir/soft/m/Malwarebytes.Anti-Malware.21.06.WinPE.iso, ca sa le descarci copii link-ul meu in browser-ul de net de la tine si la sfarsit dai ENTER dupa ce ai facut Paste - download o sa pornesca direct fiind in arhiva RAR si ISO; Parola de dezarhivare pentru arhivele rar este: soft98.ir, pentru iso nu iti trebuie. Iti recomand ca dezarhivor pentru rar si zip file > 7Zip care e cel mai bun. Sper sa iti fie de folos si acestea. Pentru alte programe full de Antivirus si nu numai, intrebi aici si ti le dau full.