| Alexluchi20 a întrebat:

Buna seara. Vreau sa va întreb ceva.Sa zicem ca China invadează Taiwan.
Plăcile de baza,procesoare,și placi video sunt fabricate in Taiwan.
IN caz dacă Taiwan va fi invadat procesoarele,plăcile de baza, și plăcile video vor fi fabricate in alte tari exemplu SUA,ca am citit un articol in care zicea ca cel mai probabil se vor fabrica in SUA și Japonia dar ultimele procesoare de generație nu vor putea fi.
Este adevărat ca noile procesoare, placi video și ce Mai sunt vor fi fabricate in alte tari dar Inafara de alea noi sau se vor fabrica și alea noi?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti faci degeaba probleme, China va continua fabricarea acolo.

| Alexluchi20 explică (pentru Ioandelasal):

Uite ce a zis omul acesta in articol " Pentru productia de cipuri de ultima generatie ai nevoie de utilajele facute de olandezii de la ASML, ca idee. TSMC, Intel, AMD, Samsung au posibilitatea sa fabrice cipuri in tehnologie de 7 nm. Multi au externalizat productia pe 7nm catre TSMC…din diverse motive. Dar nu sunt singurii capabili.

SUnt foarte multi producatori de componente electronice in europa, SUA, Japonia, Coreea. Un exemplu este Vishay ce au fabrici in europa, Israel, SUA si fac componete de toate felurile, mai putin ultimele procesoare de PC-uri, telefoane, placi video.

Deci nu vad o problema de componente electronice banale, ci doar de procesoare de ultima generatie, si asta pentru. o scurta perioada pana se muta productia catre altii: Samsung, AMD (GlobalFoundries), Intel."
La ce se referă când zice"ci doar de procesoare de ultima generație, și asta pentru o scurta perioada pana se muta producția către alții:Samsung, Amd, Intel

| NLS a răspuns (pentru Ioandelasal):

China nu are licente sa fabrice NIMIC din ce se produce la TSMC
Nici nu vor avea vreodata, desi viseaza.

| NLS a răspuns:

Samsung nu fabrica decat procesoare ARM, si foarte probabil sa traga pe linie moarta ale lor destul de nereusite Exynos, pentru ca acum produc Snapdragon pentru Qualcomm.

Intel isi produc singuri procesoarele, si nu au ajuns inca la 7nm.
Sunt inca la 10nm. Destul de slab fata de concurenta (TSMC).

AMD nu produc si nu pot produce procesoare.
TSMC produce pentru ei.

| Alexluchi20 explică (pentru NLS):

La ce se referă când zice " Deci nu vad o problema de componente electronice banale, ci doar de procesoare de ultima generatie, si asta pentru. o scurta perioada pana se muta productia catre altii: Samsung, AMD (GlobalFoundries), Intel.""

| NLS a răspuns (pentru Alexluchi20):

Adica procesoarele de generatie actuala x86 (cele pentru PC, laptop, console) vor fi "bye bye" pentru cativa ani, pana reusesc sa termine locatia din SUA, cea din Germania, cea din India, si sa implementeze procesul de productie pe 5 nm acolo.

Momentan, din cate stiu eu, facilitatea din SUA, cand va fi gata pe la finalul anului 2025 (e un numar pur estimativ, ar putea dura mai mult sau mai putin, depinde ce alte probleme vor intampina), va putea produce doar 7nm.

| Alexluchi20 explică (pentru NLS):

Pai și pana atunci vom mai avea procesoare bune pentru gaming profesional?

| NLS a răspuns (pentru Alexluchi20):

China nu va invada Taiwanul, si daca cumva totusi o va face, lipsa procesoarelor va fi cea mai neinsemnata dintre probleme.

| Alexluchi20 explică (pentru NLS):

Da știu, dar vreau sa te întreb te rog dacă in caz de va ataca vor mai fi procesoare bune pentru gaming in afara de cele mai noi

| NLS a răspuns (pentru Alexluchi20):

Daca de exemplu pana la finalul anului China bombardeaza si reuseste sa distruga facilitatea de productie din Taiwan, vom ramane doar cu stocurile din depozitele existente in zona noastra (depozitele din UK, Turcia si Germania). Si cu loturile care se afla deja pregatite pentru transport sau sunt pe drum.

Fabrica din SUA - Arizona nu se poate face pocnind din degete.
Insa am gasit un articol conform caruia productia va fi direct pe 5nm, adica atunci cand va fi gata, in vreo 2 sau 3 ani, vom avea procesoare putin mai performante decat actuala generatie de la AMD (7900X, etc) care sunt produse pe 6nm.

Problema producerii in SUA va fi pretul.
Vor fi mai scumpe decat cele produse in Taiwan.
Posibil mult mai scumpe.

| blackann a răspuns:

Nu, o sa dispara tot si nu vei mai putea sa te joci sau sa folosesti pc uri.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Un număr mare de ingineri din Taiwan se află deja in SUA.