| Simple Girl:X a întrebat:

spuneti-mi si mie ce se intampla daca sterg programele astea:microsoft.net framework service pack 2(am 2 din astea) si windows service pack 3. Ce se intampla? o sa-mi mai mearga pc-ul daca le sters?

Răspuns Câştigător
| smartalogu a răspuns:

Hai sa iti zic eu. (Intamplarea face sa fiu programator si sa lucrez cu "programele" astea). Microsoft.Net.Framework 2. 0 sau alta varianta e o "adaugare" adusa sistemului de operare prin care programele realizate in limbaje de programare sub. net sa poata rula. Spre exemplu daca eu am facut un programel in C# cu o fereastra, un butonel si mai stiu eu ce, stergand. net framework programelul meu nu va mai rula. La pornire ma va atentiona ca am nevoie de acest "update" de la Microsoft. Despre service pack 3, aceiasi treaba. Sunt programele care merg numai pe service pack 3. Dupa cum ii spune si numele e un "update". Atunci cand programezi ceva oricat ai fi de geniu nu iti poti lua toate masuri de precautie si sa programezi lucrul respectiv sa iasa perfect din prima. E la fel si cu windowsul. Si atunci cei de la microsoft au venit cu 2 update-uri (sp2 si sp3) prin care au mai imbunatatit cate ceva pe la el, ba la securitate, ba la resurse consumate si mai multe. Sunt programe care tocmai pe asta se baseaza. Spre ex sql 2008. Nu merge daca ai sp2. Te trezesti cu fel de fel de erori tocmai pentru ca in modulul sp3 sunt facute niste adaugari de care el are nevoie, care nu sunt in sp2. Sper ca ai prins ideea ca sa nu mai lungesc. Pe scurt pentru tine, lasa-le acolo, nu mananca decat resurse de memorie (hdd). In momentul in care un programel cere de ex. net framework, numai pe durata rularii programalului se incarca DOAR librariile necesare din framework. Asa ca exceptand hdd papat (si daca stam sa ne gandim spatiu mancat de ele e extrem de mic) in rest nu consuma nimic. Lasa-le acolo, nu strica.

4 răspunsuri:
| robert09 a răspuns:

O sa mearga dar o sa iti dea erori sau poate nu o sa mai mearga? De ce vrei sa stergi?

| SunShine_3102 a răspuns:

Alta treaba n-ai? Eu iti recomand sa iti stergi cateva dll-uri din sistem daca tot n-ai ce facewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine nu le sterge straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stergele ca microsoftu nu-ti foloseste iti ataca youtube si alte chesti ca de cand instalasem Microsoft net framework cand ma uitam la videoclipuri pe youtube parca ma uitam la imagini si mergea si foarte prost iti recomand sa le stergi