| RaduGavrila a întrebat:

Vreau sa sterg niste fisiere programe si niste fisiere din Program Files ca sa mearga windowsul mai bine... Ce ar fi bine sa sterg? Imi este frica sa nu sterg ceva ce bun. Vreau sa sterg toate prostiile din windows ( si nu vreau sa reinstalez widowsul).
Eu o sa zic toate programele care nu stiu ce sunt.

- Adobe AIR
-Adobe Flash Player ActiceX
-Adobe Flash Player 12 Plugin
-Adobe Reader XI
-Microsoft.NET Framework 2.0 Service Pack 2
-Microsoft.NET Framework 3.0 Service Pack 2
-Microsoft.NET Framework 3.5 SP1
-Microsoft.NET Framework 4 Client Profile
-Microsoft.NET Framework 4 Extended
-Micorsoft Visual C++ 2005 Redistributable
-Micorsoft Visual C++ 2008 Redistributable - x86 9.0. 21022
-Micorsoft Visual C++ 2008 Redistributable - x86 9.0. 30729.17
-Micorsoft Visual C++ 2008 Redistributable - x86 9.0. 30729.6161
-Micorsoft Visual C++ 2010 x86 Redistributable - 10.0. 40212
-UpdateChecker

Ce ar trebui sa sterg?

Si din fisierele din Program Files

-Adobe
-Application Updater
-BetterBrowse
-Common Files
-ComPlus Applications
-Conduit
-ConsumerSoft
-DivX
-DivX_Browser_Bar
-MADIFINGER Games
-Microsoft frontpage
-Microsoft Security Client
-Microsoft Visual Studio
-Microsoft Works
-Microsoft.NET
-MSBuild
-MSECache
-MSN
-MSN Gaming Zone
-NetMeeting
-Online Services
-Razer
-Real
-Reference Assemblies
-SecretSauce
-Thoosje Sevenbat
-Video LAN
-Webteh
-Windows Sidebar
-xerox

Ce trebuie sa sterg de aici?

Va rog raspundeti pana maine! Fundaa!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

De sus nu stergi nimic. Din program files poti sterge daca folderele sunt goale, daca nu, numai dupa dezinstalare:
BetterBrowse Conduit; ConsumerSoft
DivX; DivX_Browser_Bar
MADIFINGER Games; Razer; Real;
SecretSauce; Thoosje Sevenbat
Video LAN; Webteh; Windows Sidebar
(video lan - VLC Media player
webteh-BS player)
nu le folosesti?

8 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Mai fa o scanare si cu asta ca "secretsauce" e un adaware-mic virus.
https://www.malwarebytes.org/

| pbsolver a răspuns:

Sunt multe care ar trebui sterse... poti incepe cu Thoosje Sevenbat SecretSauce -DivX_Browser_Bar -BetterBrowse -Conduit

| RaduGavrila explică (pentru pbsolver):

Mai sunt si altele?

| pbsolver a răspuns (pentru RaduGavrila):

La prima vedere nu...

| robytoby a răspuns:

Pentru curatarea registrilor poti sa folosesti CCleaner este cel mai bun program, curata, repara erori, elimina programe inutile si altele.
http://dorytutoriale.blogspot.ro/......0Instalare

http://dorytutoriale.blogspot.ro/......%20program

| Costei_Calin_1993 a răspuns:

Majoritatea sunt sunt pentru ca PC-ul tau sa fie un PC nu e rabla. Adobe iti trebuie pentru video adica sa te uiti pe youtube altele sunt drivere de la anumite placi video, de sunet deci oricum ce windows ai? oacear fi foloseste Perfect Disk e un program de defragmentare super bun la mine a mers. mi se deschidea google-lul in 10 min fara gluma si dupa ce am pus perfect diskul se deschide aproape instantaneu BAFTA!

| RaduGavrila explică (pentru Costei_Calin_1993):

Am windows Xp. Si din program files ce ar trebui sa sterg?

| TrofeuDeMic a răspuns:

Daca vfrei sa stergi ceva. du'te in control panel la add/remove programs si sterge de acolo apoi ii dai cu un program gen ccleaner sa stergi ramasitele. Daca vrei sa mearga calculatorul mai bine, fie opresti anumite ptograme/servicii astfel incat sa nu mai ruleze pe fundal sau reinstalezi windowsul.