| dyna_1486 a întrebat:

Stie careva cum resetez si reconfigurez un router?
S-a luat o data curentul si de atunci nu mai merge sa ma conectez la el.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Inchizi router-ul, apesi si tii apasat butonul de "Reset" (este in spate si trebuie sa-l apesi cu un ac, ceva care sa intre in gaura aia mica), aprinde router-ul si tine apasat butonul de "Reset" pentru vreo 15 secunde dupa care lasa butonul de reset si asteapta sa se reseteze.
dupa ce s-a resetat conecteaza-l la calculator prin cablu (sau si prin wireless dar va avea numele din fabrica, fara parola) si scrie in browser http://192.168.1.1 iti va cere username si parola si introdu "admin" (si la username, si la parola) iar acolo iti va deschide pagina de setari (setari pentru internet, wireless, retea etc.). iti recomand ca inainte de toate sa te documentezi de setarile pentru internet.
PS: sper ca router-ul sa nu se fi defectat din cauza cadertii curentului, daca mai ai intrebari scrie aici.

| dyna_1486 explică (pentru al3xander):

Bun,deci inchid router-ul, adica apas butonul de on/off. Dupa asta, cu el asa inchis apas butonul de reset? big grin Ori il inchid, il deschid iar si atunci apas butonul de reset si il tin 15 sec apasat.Si dupa ce ii dau drumul, cum imi dau seama daca s-a resetat sau nu?

| al3xander a răspuns (pentru dyna_1486):

Deci in primul rand stingi router-ul, apesi butonul de Reset, il tii apasat, aprinzi router-ul (cu butonul de reset apasat) si dupa 15 sec lasi butonul de reset si astepti sa se reseteze.

| dyna_1486 explică (pentru al3xander):

Nu m-am descurcat, am facut asa cum mi-ai zis, am tinut 15 sec, poate trebuia mai mult sau nu stiu de ce dar acolo la conexiuni mi-a ramas aceeasi adresa deci presupun ca asta inseamna ca nu s-a resetat.Am intrat dupa ce am bagat cablul in router, pe o alta adresa wireless ca sa il configurez pe al meu dar imi aparea adresa cealalta si modelul de la adresa aia, nu de al meu.Renunt,habar n-am cum se face.

| MultiCore a răspuns (pentru dyna_1486):

Eu ți-am zis mai sus, dar dacă nu ai luat în seamă...

11 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Ce marca/model este router-ul?

| MultiCore a răspuns:

Salut! De obicei, dacă router-ul este supus unor fluctuaţii de curent, setările se vor modifica, rezultând funcţionarea necorespunzătoare a router-ului. Cel mai recomandat este să îți suni provider-ul de servicii de Internet. De acolo te va îndruma el.
P.S. Este imposibil să ți-l reconfigurezi singură, sunt nevoie de date precise, știute de ei.

| dyna_1486 explică:

Ok,am inteles acum.Mersi mult! happy

| al3xander a răspuns (pentru dyna_1486):

Pentru nimic, numai bine!

| kissbacau a răspuns:

Dyna Trebuie sa ai un CD original care era in aceeasi cutie cu Router-ul. sau daca nu verifica toate foile de ti le-au dat ei e foarte simplu... doar ca trebuie sa verifici acele foi sau CD-ul eventual

| malina14 a răspuns (pentru kissbacau):

Cheama un specialist sau vezi ca trebuie sa ai un sidiu