| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cu ce programe se editeaza videoclipurile unor artisti de rap precum Sisu Tudor, Dragonu etc. ce programe sunt bune la editat?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

DaVinci Resolve are si o versiune gratuita si e foarte puternic (are incluse si unelte VFX, care la Adobe vin intr-un program separat de editorul video).

Iar daca doresti sa le cumperi, DaVinci Resolve + Fusion (integrat in el) costa 300 euro

Adobe Premiere + Adobe After Effects = 40 euro pe luna, si crapa cand ti-e lumea mai draga. Tot mai multa lume a inceput sa fuga de Adobe, pe unde te uiti pe YouTube, dai peste YouTuberi care au trecut la altceva. (cei mai multi trec la Resolve).

Am spus aceste lucruri pentru ca Premiere e inca un program de referinta, e poate cel mai cunoscut soft de editare video.
Garantez ca peste cativa ani nu va mai fi primul, daca nu fac niste schimbari de atitudine. (si suportul lor e dezastru).

Ar mai fi Magix Vegas (fostul Sony Vegas), ti-a spus Sierra1 de el, un soft destul de puternic, insa nu se ridica la nivelul lui Resolve.

si Pinnacle Studio, cam la fel cu Vegas (au cumparat Avid Studio, programul de nisa al celor de la AVID, si l-au integrat in Pinnacle... care la inceput era ceva pentru amatori).

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Imi poti da link de la versiunea gratuita daca te rog?

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/

in josul paginii, butonul din stanga

Tutoriale gasesti pe YouTube.

https://www.youtube.com/results?search_query=davinci+resolve+tutorial

Daca vezi pe acolo Fusion, e modulul care se ocupa de efecte, cum spuneam mai sus. (echivalentul lui After Effects).
La fel - Fairlight e editorul audio.

Ca sa nu te incurci, incepe cu programul intai, afla cum importi clipuri in program, cum tai secvente, cum le unesti, si cum aplici tranzitii, filtre, fade in - fade out, cum aplici text (captions) si cum il animezi...

PS: Resolve foloseste placa video pentru export (randare).
Daca n-ai placa video puternica (deci in cazul de fata se accepta un bottleneck al procesorului daca e cazul, pentru ca aici nu e ca in jocuri... la export va lucra doar placa video, si procesorul va sta), astepti mai mult.

Premiere foloseste procesorul (placa video e importanta DOAR daca ai FOARTE multe efecte aplicate pe/intre clipuri).

Celelalte (Vegas, Pinnacle Studio) nu stiu chiar sigur, dar ma pot interesa.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Merci enorm de informatii! O sa fie de folos si pentru altii nu doar pentru mine

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ești la inceput, incearcă familia :

https://www.vegascreativesoftware.com/us/