| AlexXX58 a întrebat:

Buna ziua! Stie cineva cum trebuie montat ventilatorul la pc in panoul lateral, ma refer daca sa bage sau sa scoata aerul?

5 răspunsuri:
| Lucaaragiale23 a răspuns:

Salutare!
Depinde de configurația ta și de cate ventilatoare dispui, ideal ar fi sa fie 50/50. De exemplu daca ai 6 ventilatoare in total, 3 sa bage 3 sa scoată. Și da e mai ok ca pe panoul lateral să scoată aer sau pe partea de sus a carcasei și prin partea de fata a carcasei sa facă intake-ul adică să bage aer, în felul ăsta vei avea un airflow foarte bun și se va ventila bine pc-ul tau!
Funda?

| AlexXX58 explică (pentru Lucaaragiale23):

Am doua in spate care scot aer si unul in fata care baga aer (atat suporta carcasa ca e cam veche)

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru AlexXX58):

E ok ca și configurația de ventilatoare, cel mai important e ca tu sa scoți aerul cald că cel rece intra automat în carcasa dar cel cald mai greu și automat daca tu ai aer cald în carcasa și ventilatorul de la CPU & GPU va avea de suferit pentru că vor recircula aer cald în carcasă

| AlexXX58 explică (pentru Lucaaragiale23):

Deci cel din panoul lateral trebiuie sa scoata sau sa bage

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru AlexXX58):

Panoul lateral să scoată și cel din fata sa bage