| Maria123123 a întrebat:

happy Stiti cumva ce trebuie sa fac pentru o afisare corecta a textului pe paginile web? Folosesc windows xp, browser mozilla firefox si google chrome, iar paginile cu scris asiatic sau orice alta limba cu caractere/diacritice diferite (in afara de engleza) nu se afiseaza decat sub forma unor patratele sad.

1 răspuns:
| MnereaDarius a răspuns:

Nu prea am inteles in totalitate intrebarea, dar o posibila solutie ar fi: in Google Chrome acceseaza Meniul -->
Instrumente -->Codificare --> o alegi pe cea dorita (Romana). Totusi am eu o intrebare, problema ta se aplica numai in cazul paginilor Web, sau in orice aplicatie ce contine diacritice romanesti (ex: î, ț)? Incearca totusi sa tragi un ochi si peste aceasta http://www.microsoft.com/romania/diacritice.aspx