| stranger_9306 a întrebat:

Stiti cumva cum as putea afla identitatea unei persoane, avand ip-ul, locatia si providerul de net. E vorba de hartuire pe blog...multumesc!

4 răspunsuri:
| nisi1t a răspuns:

Singura modalitate este sa te adresezi providerului de net sa iti confirme identitatea celui care are acel ip - asta daca ip-ul nu e dinamic ceea ce se intampla la mai mult de 50% din utilizatorii obisnuiti.

| Bucatarul.com a răspuns:

Cauta pe google site-ul providerului, gaseste un numar de telefon si spune-le frumos ca doresti sa inaintezi o plangere catre persoana care are abonament la ei, si a fost logat pe IP-ul xxx. xxx. xxx. xxx la ora xxlove struckx, in data de xx. xx.
S-ar putea sa te directioneze catre politie, si dupa aceea sa astepti pana politia ia contact cu firma de internet.

Pentru abuzuri trebuie sa pastrezi baza de date cu informatiile (dovezile) ce te pot reprezenta.

SAU

Pune pe blog comentarii cu aprobare de catre admin si gata! Prostul se va satura la un moment dat.

| princ3ss a răspuns:

Te duci la providerul sau de net si ii explici problema, poate te ajuta in vreun fel.
Plangere la politie nu cred ca poti sa faci de la atata lucru, doar daca te-a amenintat pe blog.