| AndreeaDeea56 a întrebat:

stiu ca peste tot pe net se vorbeste de virusul Michael Jackson...am primit si eu mass-ul si. l-am deschis straight face. acu trimite mereu mass din 5 in 5 minute.am cautat pe net si am instalat si Anti-Malware. mi-a curatat virusii si am crezut ca am scapat de virus ca nu mai dadea mass-uri. ok. a doua zi iar dadea. i-ar am folosit programu ala. iar nu a mai dat mass-uri.azi iar se trimit mass-uri.am schimbat si parola de messenger.am dezinstalat messu si l-am instalat la loc.tot trimite massuri.VA ROG FRUMOS! ce sa mai fac?:-s
am nevoie de ajutorsad
Multumesc anticipat.

14 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Cu ce antivirus ai scanat?

| Parintele a răspuns:

Da. Exista acel virus. Daca dai clik pe linkul primit esti directionat pe o pagina web unde iti apare un fisier ca sa-l downloadezi.Jmekeria e sa nu-l downloadezi sau si mai rau sa nu-l instalezi.

| whitehair a răspuns:

Calculatorul tau a fost transformat in zombie si cine stie cati utilizatori plang ca si tine din aceasta cauza.Solutii:
1. Cea mai simpla-Reinstaleaza sistemul de operare pe care esti obisnuit(a) sa lucrezi CU COMPUTERUL DECONECTAT de la net iar primul program pe care trebuie sa-l instalezi dupa aceea - o solutie de securitate completa care sa integreze firewall, check maill, antispam, etc. Abia dupa aceea conecteaza-te la net si reinstaleaza celelalte programe in functie de resursele computerului, iar daca le iei de pe net si in functie de avertizarile sistemului de securitate.NU INSTALA PROGRAME DE LA TERTI IA NUMAI DE LA SURSA(ex:Yahoo Messenger de la Yahoo.com)
2.Este sigur ca acest malware este prezent pe hard disc dar sper ca se mai poate face ceva, desi cred ca codul sursa a citit configuratia computerului tau si va trimite in continuare dupa seria si nr-ul procesorului si al placii de baza, dar sa revin:creeaza pe alt computer NEINFESTAT cu actualizarile semnaturilor e virusi un "Emergency Disc"-ar trebui sa fie bootabil- si apoi :
-porneste computerul de pe acest disc (in BIOS trebuie sa fie selectata ca prima unitate de pornire-bootare CD,
-Ruleaza o scanare profunda(deep scan), o sa dureze si e posibil sa nu poata dezinfecta, sau sa stearga fisiere infectate din sistemul de operare iar atunci calculatorul nu va mai porni si singura varianta ramane prima.Si acum ca simpla curiozitatebig grine ce deschideti frate maill-uri sau mesaje necunoscute?
3. Daca utilzezi computerul doar pentru net, muzica si filme pune-ti Ubuntu Linux, e putin diferit dar pentru net e beton nu are treaba cu toate infectiile astea care afecteaza programele unchiului Bill, si mai e si moca, adica fara licenta si poate fi instalat ca o simpla aplicatie sub Win si-l dai jos cand vrei.Succes.

| Diva a răspuns:

Ai "musafiri" in pc.Eu am scapat de ei cu HijackThis il poti descarca de aici:http://download.chip.eu/ro/HijackThis-2.00-beta_105059.html Bafta

| onur a răspuns:

Off ma gandesc sa nu fii patit si eu asta...si eu am primit un mass de la un baiat, era ceva de genul Michael Jackson gay>> si imi dadea un site pe care am si intrat dar nu am vazut nimic interesant si am iesit repede. iar dupa ceva timp iar mi-a trimis baiatu ala mass si l-am intrebatde ce tot da masuri si el mi-a spus ca are virusicrying

| adelle23 a răspuns:

Am primit si eu, am dat click ca o fraiera dar din fericire site-ul a dat eroare si am inchis.Nu am luat nici un virus. big grin

| adelle23 a răspuns:

Http://www.faravirusi.com/......messenger/ scrie aici despre dezinfectie. :D sper ca te poate ajuta.

| adelle23 a răspuns:

Http://www.faravirusi.com/......-modifica/ iti sugerez sa intrii si aici pentru ca virusul se modifica.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ji eu am patit-o. daca sterg windowsul merge?

| AndreeaDeea56 explică:

Mersi mult pentru raspunsuri.am scapt de el.:]

| danutz15 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa dezinstalezi windows-ul si sa-l reinstalezi. Cred ca a ramas vreo informatie sau ceva de genu in pc.
Eu inca nici nu am auzit de asemenea virus.happy

| elenna a răspuns:

Ma dar cine a creat virusul asta?

| Baby_7403 a răspuns:

Am avut si eu virusi din astia(nu cu M. J dar cv asemanator)si a trebuie sa schimb Windowsu'straight face

| AdelinaHuluban a răspuns:

Si eu am intrat si nu am viruslaughing..adik at cand am intrat eu scria ca nu pot vedea ca ii plin sau ceva de genulaughing..in fine..najpa oricum...