| Asteo a întrebat:

Tocmai am cumpărat un PC pentru gaming, care este dotat cu sistemul de operare Linux. Poate sunt doar eu, dar pare că nu e bun mai de nimic. Cam toate aplicațiile, inclusiv jocurile, sunt optimizate doar pentru Windows, având extensia.exe, nesuportată de Linux. Da, ştiu că aş putea folosi Wine ca să citesc.exe files şi să pot rula app-uri pentru Windows, dar multă lume s-a plâns că Wine nu va face o treabă complet bună, multe jocuri rulând greșit, necitind toate datele, pe Linux. Aşa că am decis să pun Windows 7 (64bit). Problema este, nu prea ştiu cum să dezinstalez Linux. Sau poate nici nu e nevoie să-l dezinstalez, poate e bine și un dual-boot. Chiar și așa, întrebarea mea e: cum instalez Windows din meniul de boot-are? Un răspuns step-by-step ar fi binevenit, ca să nu greșesc ceva, și desigur răsplătit cu fundă.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Linuxul nu e un sistem de operare pentru utilizatorul obisnuit, Linuxul e pentru servere, programare samd...
nicidecum pentru jocuri.

Daca vrei sa pui windows nu ai decat sa formatezi discul si scapi de linux fara nicio problema

| Sheldon a răspuns:

La care meniu de botare te referi?

| Asteo explică (pentru Sheldon):

F2-->Boot from CD/DVD, cred