| hi a întrebat:

Am 2 sisteme swround si vreo 7 boxe mari nu stiu exact de cati wati sunt dar nu stiu ce sa cumpar sa le conectez pe toate sa cante de odata...sa i-au o statie? dar nu stiu de care statie sa cumpar pentru ca daca as cumpara o statie as vrea sa contina si 5.1 integrata primul sistem are 350w Samsung si al doi-lea tot pe acolo cam tot atat si este Philips si nu stiu ce statie sa cumpar ca putere ma refer si cam ce ar mai trebui pe langa statieun amplificator sau? Va rog sa ma ajutati cu mai multe informatii si sa imi lasati daca se poate un id sa ma mai consult cu voi multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Sistemele au amplificatoare proprii cu boxe calibrate după puterea maximă debitată, după impedanţa difuzoarelor.
Staţia o poţi cumpăra după ce afli puterea şi impedanţa difuzoarelor. Dacă nu ai notat la exterior desfă boxa şi vezi ce scrie pe difuzoare. După aceea putem face un calcul pentru a afla ce putere poate avea staţia de amplificare.

| hi explică (pentru Arthur):

Samsungu stiu ca are 350w si o boxa mica are 51w si subwoferul are 75w, iar acela Philips are 300w si o boxa are 4x40 W (faţă +

surround), 2x70 W (centru + subwoofer), iar impedanta la samsungg subwofoer este de 3 ohmi si la boxe e de 3 ohmi la fel iar la cel Philips e de subwooferul e de 6 ohmi la fel si boxele doar ca difera la amandoua puterea de wati,, iar boxele alea 5 mari care le am sunt asa:2 boxe de 4 ohmi 15 wati si 2 de 15 wati si 6 ohmi si ma am una de 4 ohmi 5 w.iar statia as vrea sa fie 5.1 adica sa aiba aplicatia de 5.1. te rog sa ma ajuti

| Arthur a răspuns (pentru hi):

Spune-mi te rog care sunt cele mai mari în diametru ( indiferent de putere )?

| Arthur a răspuns:

Trebuie să le sortezi în primul rând după diametru : cele mai mari, indiferent de putere pentru bas, cele mijlocii pentru medii iar cele mici pentru înalte. Mai ai nevoie de un filtru separator.
Despre puterea sistemelor aceasta nu este cea reală. Toate firmele " umflă " puterea din creion. Te asigur că la 100W adevăraţi şi cu boxe bune spargi geamurile la apartament.
Deci revino cu detaliile cerute.