| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am făcut un PC nou cu piesele:
I3 7100
Gigabyte GT 1030
HyperX Fury 8gb ddr4
ASRock H110-m dvd R3.0
Segotep SG-D600 S.C.R

Hdd-ul îl am de la celălalt PC, un Seagate de 500gb cu Windows 10 pe el, și am primit unul WD Purple (pentru supraveghere, dar trebuie să meargă și la PC). L-am montat, BIOS-ul îl recunoaște, dar la fișiere îmi apare doar celalalt... Are totuși 1 tb, pot stoca multe pe el, trebuie sa pun ceva driver? Nu se aude nimic ciudat, ce as putea face?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca HD-ul WD Purple de 1Tb este pe cel care nu-l recunoaste sistemul, atunci inseamna ca nu are partitii "vizibile" pentru windows.

Intrii in Disk Management, alegi hd-ul si stergi partitiile de pe el, dupa care poti crea unul sau mai multe partitii tip NTFS pe el.
Dupa repornirea calculatorului vor aparea noile partitii create si le vei putea folosi.
Tot in Disk Management poti schimba si literele partitiilor existente (mai putin partitia C: care este pentru sistem (windows) ).

| TTSP a răspuns (pentru Bula):

Ms mult! Acum îl vede, eu credeam că hdd-urile sunt recunoscute din start.

| Bula a răspuns (pentru TTSP):

Da, hdd-urile sunt recunoscute (daca sunt bune), doar windows-ul nu recunoaste orice tip de partitie si - ca urmare - nu le stie afisa.