| Syrten a întrebat:

Bună TPU!
Am contract la Digi la o altă adresă și am cerut mutarea la cea actuală, ei au spus că nu au cum să îl mute și să merg să fac o cerere de reziliere deoarece nu beneficiez de servicii.
Ce taxe se percep pentru acest lucru? Trebuie restituit ceva? Dacă nu am acele obiecte ce trebuie restituite cât trebuie să plătesc?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Am inteles acum, vrei sa il reziliezi pur si simplu.
In acest caz, referitor la taxe, ar trebui platita contravaloarea ultimei luni a abonamentului + taxele pentru aparatura (daca nu o mai ai, aici nu stiu exact cat costa, nu ar trebui sa fie mult un router... undeva la 100-150RON). Orice alta taxa, nu este corecta si o poti contesta.

Uite si aici un articol cu tot ce ar trebui facut:
https://ithot.ro/abonatii-rcs-rds-pot-rezilia-contractele-online/
https://ithot.ro/reziliere-contract-rds-rcs-digi-mobil-nema-semnal-dobanda/

Aici poti sa vezi punctele unde se pot face si unde poti sa returnezi echipamentele, pentru fiecare judet: https://www.digiromania.ro/asistenta/puncte-prezenta

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da, trebuie schimbata adresa pentru serviciul de internet, asa am facut si eu cand m-am mutat "cu tot cu" internet. Au venit dupa ceva timp, au adus un router nou si au zis sa il duc pe cel actual la ei la un punct. Asta am si facut.

Trebuie doar o foaie competata (sau cateva), nu iti trebuie alte acte, buletinul este suficient. Legat de taxe... asta chiar nu imi aduc aminte, probabil nu. Sau daca este cazul, undeva la 10 lei, pentru echipa de instalare. Dar inca odata, nu sunt sigur de asta.

In general procesul ar trebui facut foarte rapid, doar ca o sa dureze pana vin baietii sa schimbe routerul.

Numai bine! ^_^

| Syrten explică (pentru DoarBogdan):

Nu pot face mutarea, am spus că nu îl pot muta la noua adresă deoarece nu au infrastructură.
Vreau să reziliez contractul și nu știu ce taxe se percep pentru aparatură, care trebuie returnată ( dar nu o am ).

| mihai69 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Un router e 100 - 150 de lei la magazin. La ei, prețul e același, dar în €uro. happy
On topic - @Syrten: caută contractul actual și vezi că ai acolo și prețul echipamentelor pe care le ai în custodie.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Syrten):

Am inteles acum, vrei sa il reziliezi pur si simplu.
In acest caz, referitor la taxe, ar trebui platita contravaloarea ultimei luni a abonamentului + taxele pentru aparatura (daca nu o mai ai, aici nu stiu exact cat costa, nu ar trebui sa fie mult un router... undeva la 100-150RON). Orice alta taxa, nu este corecta si o poti contesta.

Uite si aici un articol cu tot ce ar trebui facut:
https://ithot.ro/abonatii-rcs-rds-pot-rezilia-contractele-online/
https://ithot.ro/reziliere-contract-rds-rcs-digi-mobil-nema-semnal-dobanda/

Aici poti sa vezi punctele unde se pot face si unde poti sa returnezi echipamentele, pentru fiecare judet: https://www.digiromania.ro/asistenta/puncte-prezenta