| Malina_Dobrin_1999 a întrebat:

Am doua fire (incarcator Motorola ) ambele sunt negre, ambele au acel fir de protectie pe mijloc in interior. Am cautat pe internet si nu am gasit absolut nimic. Cine se pricepe si ma poate ajuta sa aflu care este plusul si minusl la ele?
Multumesc anticipat big grin!

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Ar merge cu un voltmetru, cu un led inseriat cu un rezistor de 100 - 500 ohmi, sau scufundarea firelor in apa putin sarata: - la borna minus se vor vedea bule de hidrogen.

| ion1731 a răspuns:

Pentru ce iti trebuie, vre-i sa-l folosesti ca sursa de alimentare pentru vreun circuit specific, ca altfel nu ti-ar trebui sa stii care e + sau -, de obicei toate aparatele moderne au punti de diode care filtreaza ambele semiperioade si poti conecta firele cum vrea muschiul tau.
mai pe scurt, pentru ce-ti trebuie tie sa afli care e + si care e -?

| shotys a răspuns:

Ia doua leduri de bricheta inseriazale, dar fi atent in interior are doua filamente unu gros si unu subtire cel subtire e plusu. leaga firele la incarcator si atunci ati dai seama. cand se aprind ati dau plusu. sper ca intelegi