| drive a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutor.Dau FUNDA, cel mai bun raspunsȘ
Ce sunt intranetul si extranetul si diferenta dintre modem, router si switch.

1 răspuns:
| aCek1ng a răspuns:

Intranet - Rețea de calculatoare la nivel local (al unei companii, universități etc.), care asigură accesul și distribuția informațiilor interne exclusiv persoanelor conectate la aceasta.

Extranet - Rețea restrânsă de calculatoare, care permite accesul la resursele informatice numai unui grup autorizat de utilizatori. Extranetul mai poate fi privit și ca o extensie a intranetului unei companii, extins și pentru utilizatorii din afara acesteia.