| Gruia_Denis_1999 a întrebat:

am nevoie de mare ajutor, vreau sa imi instalez Linux Mint 18.1 si windows nu mai funcționează, dar cand ajung sa selectez partitia, nu imi dau seama care este cea buna, si am vreo 40 gb de poze si muzica si vreau sa va intreb cum as putea sa imi dau seama care e cea buna?

1 răspuns:
| danutzu96 a răspuns:

Dupa dimensiune. Faci un dvd/ stick cu Linux mint si rulezi live (fara instalare deocamdata) Dupa ce se incarca ar trebui sa poti accesa HDD-ul cu toate partitiile lui. Notezi pe ceva dimensiunea partitiei in care ai datele pentru a nu te atinge de ea. Cred ca Linux mint ii da si un nume (sda1, sda2. etc). Cand faci instalarea nu ii da "Formateaza tot discul si instaleaza Linux Mint" ci te duci la "Altceva" unde vei face partitiile + paritita de SWAP (aici e dicutabila dimensiunea, dar o poti dimensiona in functie de memoria ram).