| bogdy20000 a întrebat:

Buna, as vrea sa îmi recomandați va rog niște aparate foto DSLR sau care sunt bune pentru poze. Nu am prea multă experiența, dar as vrea sa îmi recomandați ceva aparate foto pana in maxim 3000 de lei, și daca puteți sa îmi dați la diferite prețuri (gen, 2000, 2500). Am vazut la o ședința foto ceva aparat de la Canon EOS era, nu mai stiu exact modelul, dar mi se părea ca deja era editata poza, sau arata chiar bine, exact după ce a fost făcută, dacă aveti habar de asa ceva.
Scuzați cateogria...dar asta e populata și alta mai "apropiată" nu am gasit

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru ce vrei sa il folosesti?
Peisaje/arhitectura exterioara, portrete outdoor,
sau
mai mult in interior, gen studio (cu lumini)?

Il vei cara des dupa tine? (un DSLR plus unul-doua obiective + geanta aferenta ajung lejer la 4-5 kg, si in functie de obiective poti depasi aceasta greutate)

E doar un hobby dus la extrem (spui ca vrei poze de foarte buna calitate) sau vrei PE VIITOR sa intri in randul (semi-)profesionistilor?

Oricum, aparatul nu conteaza chiar atat de mult (un aparat mai scump ofera de regula dotari suplimentare, de mare folos profesionistilor, insa pentru un amator sunt mai putin relevante, atata vreme cat pune intrebari pe net.)

Daca ai fi avut deja un aparat ieftin si limitat, ti-ai fi dat singur seama daca ai nevoie de ceva mai bun/performant/cu mai multe dotari.

Noi nu putem sti ce vrei tu sa faci cu el, ca sa iti indicam o varianta ideala. In plus, nici macar nu exista aparatul perfect, care sa faca poze sublime la o apasare de buton.
Fotografia e o arta, necesita studiu, talent, cunoastere, si multa experienta, pentru cadre artistice/deosebite.

In bugetul tau as cauta un Nikon D3400 sau D3500,
sau un Canon 750D sau 800D, cu obiectivul de kit, fiindca in bugetul tau nu incape ceva ma bun, incat sa merite achizitionarea separata a unui obiectiv.
(ideal ar fi un obiectiv cu zoom 17-55 f/2.8 daca alegi Canon, insa e ~ 850 euro doar el. Iar variantele mai slabe de la Tamron sau Sigma se invat in jurul a 300 euro, insa nu ofera aceeasi calitate)

https://www.f64.ro/canon-eos-750d-kit-ef-s-18-55mm-iii-dc/p

https://www.f64.ro/canon-eos-800d-negru-kit-ef-s-18-55mm-f-4-5-6-is-stm/p

https://www.f64.ro/nikon-d3400-kit-af-p-18-55mm-vr-negru/p

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

In criteriile tale poti opta pentru Nikon/Canon http://bit.ly/2AxJvEx La fel cum spune NLS eu ti-as sugera un D3500 sau D5300, cu obiectivele respective necesare pentru situatia ta. Daca esti incepator, opteaza pentru oricare, nu te arunca in buget, acel D3500 la 1999 ron e destul de bun pentru inceput.

| NLS a răspuns:

Exact cum spune CM7YRE, mergi pe Nikon daca vrei doar foto.
Nici Canon nu sunt rele (altfel nu-mi luam Canon) insa Nikon sunt putin peste.

A indicat 2 modele pe care le recomand de asemenea, insa cu siguranta te intrebi ce sa alegi. Aici tu decizi.

Avantaje Nikon D3500:

mai usor cu 115gr decat D5300
baterie mai mare (~1550 vs 600 cadre la D5300)
support Bluetooth (nesemnificativ pentru mine)
mai nou cu aproximativ 5 ani decat D5300 (5 ani de evolutie conteaza, chiar daca nu se observa la dotari suplimentare)

Avantaje Nikon D5300:

suport pentru microfon extern
ecran mai mare (3.2" vs 3.0")
ecran cu rezolutie mai mare (1037k vs 921k)
ecran rabatabil

| christine99 a răspuns:

Conteaza fotograful, degeaba ai camera buna daca habar n-ai cum sa o setezi.

| bogdy20000 explică:

Eu am acum un Canon P900, credeți ca e cu ceva mai bun? Eu as vrea sa îl vând ca sa îmi iau unul din cele sugerate

| NLS a răspuns (pentru bogdy20000):

Esti SIGUR ca ai Canon?

Stiu ca exista Nikon P900, insa Canon... nu au avut nomenclatura aceasta la bridge-uri sau "sapuniere" niciodata (din cate stiu).

Daca despre Nikon P900 e vorba, i-ai aflat limitele?
Ai invatat sa te joci macar putin cu setarile manuale?

E un aparat foarte potrivit pentru un incepator, nu poti scoate opere de arta cu el, dar e exact ce trebuie pentru a face practica si pentru a afla limitele unui aparat putin depasit.
La vremea lui (2015) nu a fost deloc entry level!

Cadrul vazut de tine nu il poti obtine oricum daca iti cumperi un Nikon sau un Canon mai nou si mai scump!

Trebuie sa inveti sa folosesti macar cei 3 parametri importanti:
deschiderea diafragmei, timpul de expunere si sensibilitatea ISO.

Secretul unei imagini reusite si corect expuse, consta in felul cum combini aceste 3 elemente.

Bineinteles, foarte mult conteaza lumina si pozitia sursei de lumina fata de aparat si fata de subiect.

http://foto-tutoriale.ro/elementele-expunerii/

Principalul "neajuns" al aparatului tau e ca distanta focala porneste de la 24mm, adica n-o sa poti cuprinde ditamai Casa Poporului in totalitate intr-un cadru DACA esti aproape de ea. (ar fi nevoie de obiective wide de 10-12mm pentru asta, sau sa te indepartezi de subiect mai mult).

Insa are si un oarecare avantaj.
La 24mm ai un f/stop f/2.8, ceea ce se traduce prin mai multa lumina captata de senzor.
Facand zoom spre 2000mm (care e maximul, si mi se pare fara sens 2000mm pentru un bridge), va intra tot mai putina lumina (f/6.5).

https://goo.gl/images/7PT5GC

Eu nu m-as grabi sa cumpar alt aparat, avand ce ai tu acasa.
As trage intai de el, sa vad tot ce poate, fiindca el poate, insa tu il limitezi, nestiind sa il folosesti la maxim.