| Darjan_Darius_1994 a întrebat:

Am o intrebare: Am un amplificator mono micut, pe o placa de vreo 3cm cu un heatsink si un TDA2003. Intrebarea e: pe el am 4 conectori: GND, IN, OUT si +. Deci minusul de la alimentare se conecteza la GND, la fel si cele de la intrarea mono si difuzor?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

GND = Masa
La acel punct se leaga "-" de la alimentare, masa /ecranarea de la intrare, respectiv un fir spre difuzor.
Celalalte fire se leaga:
- la "+" se leaga "+"-ul alimentarii (maxim 16V)
- la "In" se leaga firul cald de la intrare,
- la "Out" se leaga celalalt fir a difuzorului (daca intre CI si borna "Out" nu este pe placa si un condensator electrolitic, atunci intre borna "Out" si difuzor se intercaleaza si un condensator electrolitic de tensiune mai mare decat alimentarea, capacitate minima de 470uF, cu "+"-ul la borna "Out" si minusul la difuzor).

1 răspuns:
| Panamax a răspuns:

Exact.