| NickPop a întrebat:

Ce inseamna difuzor mono? (ma refer la telefon) funda!

Răspuns Câştigător
| Nelu62 a răspuns:

Mono un sistem în care toate semnalele audio sunt amestecate împreună și dirijat printr-un singur canal audio.
Stereo, este o metodă de reproducere a sunetului, care creează o iluzie de directionalitate și de perspectivă. Se realizează de obicei prin utilizarea a două sau mai multe canale audio printr-o configurație de două sau mai multe difuzoare (sau stereo căști ) în așa fel încât să creeze impresia audibilă din diverse direcții, la fel ca în auzul natural.

2 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Inseamna ca se aude muzica pe un singur canal "plata". Stereo este facut sunetul ca sa poata fi captat diferit de ambele ucherchi si melodia sa capete o muzicalitate mai mare.

| Vl4dimir a răspuns:

Mono inseamna ca ambele sunete de boxe(stanga si dreapta) sunt incluse intr-o singura boxa.
Stereo inseamna sunet dual(stanga si dreapta), unde la fiecare boxa se aude altceva. La Mono se aude acelasi lucru, doar ca intr-o singura boxa(Ceva gen centrat)