| Burcavlad a întrebat:

am o intrebare. Eu am windows 7 ultimate, vreau sa fac upgrade la windows 10. Daca fac upgrade la windows 10 imi sterge ceva? A si daca bifez Keep my files and apps, totul se pastreaza?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Se sterge totul din partitia C indiferent ce bifezi... celelalte partitii raman neatinse!

| Burcavlad explică (pentru lpavel):

Adevarat. L-am instalat si s-a sters doar c-ul si driverele

| lpavel a răspuns (pentru Burcavlad):

Pai n-am zis-o la nimereala... happy

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,da

| Algo098 a răspuns:

Unele aplicatii nu se pastreaza, deci sunt eliminate. Driverele audio, video, touchpad, retea, practic toate se schimba, sunt puse automat de w10, unele din ele sunt mai generice si cu mai putine optiuni decat driverele vechi, unele dispozitive e posibil sa nu mai mearga. Depinde de componenta calculatorului si de norocul de a prinde sau nu drivere bune. In general, componentele mai noi au norocul sa prinda drivere bune.
Fisierele se pastreaza. S-ar putea sa le schimbe locul. Daca w7 e activat, e posibil sa primesti licenta gratuita pentru w10 pro. Cu ceva timp in urma, asa era. Dupa upgrade, daca s-a primit licenta, la o noua instalare a lui w10, licenta se pastreaza pe acel calculator. E chiar recomandat sa se mai faca o instalare a lui w10 fara upgrade urmata de reinstalarea aplicatiilor. Va merge mai bine.
Pe un laptop mai vechi, am instalat w10. Driverele de la touchpad puse de w10 erau proaste, nu aveau toate functiile pe care le aveau driverele pentru w7. Daca puneam drivere bune, w10 le punea din nou pe cele rele. Am blocat instalarea driverelor, nu tocmai simplu si acum e ok. La fel driverele pentru placa video puse de w10 nu mergeau: dadeam lumina mai mica si ecranul se facea negru. Dadeam lumina mai mare, ecranul stralucea la maxim, deci avea numai 2 pozitii, zero si maxim. La fel am blocat instalarea automata si am pus drivere vechi. Deci se poate intampla si asa. Partea buna e ca am reusit sa-l pun si merge bine. Cred ca numai pe calculatoare noi w10 merge fara probleme, dartotul depinde de componente. E bine sa ai pozele si ce mai e important salvate pe alta partitie sau in alt loc, ca nu se stie cum se sterge ceva si nu mai ai de unde sa le recuperezi.

| Sekim a răspuns (pentru Algo098):

Nu primesti licenta activata pentru windows 10 chiar daca w7 este activat. A fost asa in primul an cand a aparut windows 10 acum nu mai este asa.

| Algo098 a răspuns (pentru Sekim):

Si anul trecut mergea. Nu mai stiu acum cum e, probabil ca depinde si ce w10 folosesti, poate merge cu o varianta mai veche.