| maryangelll a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu roamingul intr-o tara de peste ocean(ex. : sua) in reteaua Vodafone de exemplu. Existe vreo optiune prin care cel care este apelat sa nu plateasca nimic, ci doar cel care suna in Romania? Mersi anticipat!

1 răspuns:
| OneGentleman a răspuns:

In USA spre exemplu retelele de telefonie sunt altele decat aici, sunt retele CDMA(gen Zapp) ca la noi, fara cartel...dar uite din cate stiu eu nu se poate asa ceva, asta pentru ca difera operatorii si contractele de roamning, si uite aici o idee, In functie de statul pe care il vei vizita, cauti operatorul activ in zona respectiva si vezi ce ofera. Se vede ca exista atat retele GSM cat si CDMA (vezi Zapp) in SUA.
La AT&T pe site de exemplu, Nokia 6126 functioneaza in "Quad-band world phone - 850/900/1800/1900 MHz", iar la Verizon: "Frequency: 1.9 GHz CDMA PCS, 800 MHz CDMA"... sau mai bine iti iei un iPhone de-aici si ai rezolvat problema
Bafta happy