| Panta_Cornel_1996 a întrebat:

Am o intrebare legata de pc-ul meu. Stateam intr-o zi pe yt si dintr-o data ecranul meu palpaia cand atimgeam niste fire de sub birou si cand am stis si reaprins pc-ul imi arata pe monitor asta: https://youtu.be/xBF1GFzrWvM Inainte sa intru pe yt instalasem niste moduri pe samp si mi-au setat rezolutia la monitor la maxim si nu stiam cum era inainte. Pe forumuri am gasit ca problema ar fi rami ba am setat rezolutia si nu suporta placa video (tin sa mentionez ca nu am placa video dedicata, adica nu am nici o placa video in pc). Ma gandeam sa cumpar un cablu VGA ca poate este de la el dar daca nu, chiar nu stiu ce are. Dau funda =)

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Da, poate sa fie de la rami sau de la cablu sau mai multe cauze.
Problemele de genul asta in IT sunt cele mai nasoale pentru ca sunt asa multe cauze si trebuie sa le elimini pe rand.
Iti recomand (daca te pricepi, daca nu, sa cauti un prieten sau prieten prietenului tau care se pricepe) sa desfaci calculatorul si sa il cureti in primul rand de praf si sa desfaci fiecare componenta in parte si sa vezi daca functioneaza. Adica daca ai doar 2 placute de ram, scoti una si pui una. Daca merge, o scoti pe cealalta si o pui pe cealalta, daca merge inseamna ca ramii sunt ok. Verifica cablu, mai misca de el. Scoate hdd-ul si tot din el si lasa doar alimentarea si placa de baza cu procesor si tot si ar trebui sa primesti semnal pe monitor cu imaginea de inceput cu firma placii de baza, bios-ul etc...
Daca nici asa, trebuie verificat procesorul daca e ok si nu e ars. Placa video integrata se trage din procesor.
Trebuie totusi adus pe cineva care se pricepe, e greu prin scris sau speculatii sa depistez care e cauza.
Nu cumpara inca un cablu vga pana nu esti sigur ca e de la cablu. S-ar putea sa dai banii degeaba.
Acum e alegerea ta, oricum e posibil sa fie si cablu.
Succes!

| Panta_Cornel_1996 explică (pentru Evolution):

Ok mersi de raspuns. Voi incerca sa fac asta. :*

| Evolution a răspuns (pentru Panta_Cornel_1996):

Poti incerca sa postezi pe mai multe forumuri de tehnologie.
Posteaza de exemplu pe mygarage. Este un forum afilia site-ului pcgarage. Cel mai mare site de IT din Romania dupa parerea mea. Acolo sunt diferiti tehnicieni. Totusi cea mai buna varianta este sa chemi pe cineva care se pricepe la fata locului, poate poate...
Totusi nu apela la service-uri it pentru ca unii umfla foarte mult preturile.