| Repar a întrebat:

Am o intrebare pe care vreau sa o pun.M-am tot gandit de ceva vreme daca merita sa-mi pun CyanogenMod pe telefon.Eu am un Samsung Galaxy S Plus,si m-am uitat la foarte multe tutoriale in legatura cu acest lucru,unele in romana, altele in engleza...Dar ceea ce vreau sa stiu este daca merita sa ma risc sau daca exista anumite riscuri.Imi pot strica telefonul? Imi trebuie cumva root? Imi trebuie un card de memorie extern (SD Card)? Poate va ganditi de ce vreau sa-mi pun CyanogenMod.Raspunsul este simplu. Vreau sa fac acest lucru deoarece interfata imi pare mult mai frumoasa si vine si cu o versiune mult mai avansata de android (eu am 2.3.6 momentan).Va rog raspundeti cat de rapid puteti, deoarece nu vreau sa astep prea mult.Cand raspundeti spuneti totul,fiecare detaliu,risc, avantaj ...Si imi puteti lasa si un link de unde pot descarca CyanogenMod-ul pentru Samsung Galaxy S Plus(tin sa mentionez ca nu am SD Card extern si ca nu am telefonul root-at). Daca lasati un link de download puneti si pasii pe care trebuie sa-i urmez.Raspunsul cel mai corect si functionabil primeste funda! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

CyanogenMod este un firmware neoficial cat mai redus. eu unul sincer prefer sa il modific cum vreau eu firmware-ul original (cu root desigur). am avut si eu instalat pe o tableta cyanogenmod insa nu eram cine stie ce multumit pentru ca avea cateva bug-uri si am reinstalat firmware-ul original. firmware-ul (fie vorba de cyanogenmod sau ala original) il poti instala cu card SD (cu ClockworkMod) sau la calculator prin modul "Download Firmware" (metoda care o recomand) cu un program denumit "Odin". procedura nu este asa de riscanta (poti oricand sa revii la firmware-ul original) insa unii zic ca poate sa ti se arda placa de baza deci tot telefonul (eu am facut procedura de n ori pe telefoane si tablete si nu am intampinat niciodata probleme de genul).

9 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut, eu personal nu as face-o.
Cyanogenmodul este facut de niste persoane la liber, fara bani. S-ar putea sa nu ai mereu experiente placute.

| Repar explică (pentru cristimihailov):

La ce te referi cand spui experiente neplacute?

| cristimihailov a răspuns (pentru Repar):

Sa nu iti mearga ceea ce inainte iti mergea.

Lucrurile gratuite nu sunt la fel de bune ca cele pe bani. Pentru ca sunt hobby.

| Repar explică (pentru cristimihailov):

Vrei sa spui ca daca imi pun CyanogenMod pot strica unele lucruri din telefon sau ca unele lucruri pot costa bani luand in considerare ca erau gratis?

| cristimihailov a răspuns (pentru Repar):

Nu mai, vreau sa spun ca cyanogenul poate avea doar o parte dintre implementarile pe care le are sistemul de operare al producatorului.

Poti avea surprize de exemplu sa ti se termine bateria mult mai repede, doar pentru ca in cyanogen sunt cateva erori mici de programare.

Sau poate ai norocul sa nu fie asa ceva.

| Repar explică (pentru cristimihailov):

Multumesc oricum pentru ajutorul oferit.Astept si alte pareri, daca nu apar altele primesti funda in urmatoarele 2-3 zile.

| bogboy101 a răspuns:

Instaleaza-l te asigur va merge f bine dupa.nu ai ce ii face baga cwm si dupa un backup.te asigur nu ii bricuieste daca ii faci becup.eu am brichuit telefonul de 20-30 ori si l-am facut de 5-6 ori nu mai pornea. funda?

| Repar explică (pentru bogboy101):

Iti dau funda dacaesti mai detaliata si imi prezinti un stite de download si pasii pe care trebuie sa ii urmez, pentr telefonul meu.Astept raspunsul.

| artur99 a răspuns:

Nu ti se pare ca vrei prea multe? laughing