| 7Roby7 a întrebat:

..
Toamna aveam 4 sau 6 GB RAM pe calculator.Din cauza ca imi era plin calculatorul, l-am dus la o doamna sa imi reinstaleze Windowsul. Dupa ce l-am primit aveam 2 GB RAM(imi merg foarte greu jocurile). Problema este ca vreau din nou sa am 4-6 GB RAM.
Pot sa ii recapat fara sa reinstalez Windowsul? Daca da,cum?
Daca reinstalez Windowsul imi va reveni la normal RAM-ul?
Scuze de categorie!
P.S.Un prieten mi-a spus ca, probabil mi-a scos din RAM.Se poate asa ceva? Si daca da, cum pun RAM?
Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

Ori ti-a instalat versiunea de windows pe 32-biti(care nu iti vede mai mult de 4gb) desi trebuia sa iti arata in jur de 3.6gb daca era pe 32-biti sau pur si simplu ti-a furat memoria ram. Nasol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU e greu sa iti formatezi windowsul si sa-l reinstalezi din nou.cauta pe youtube si tu cum se instaleaza un windows, inveti de acolo.

| charleslouboutin a răspuns:

Pai ti-a luat o placuta de ram...pana si xp-ul vede 4 gb. Deci nu, daca reinstalezi nu are cum sa iti apara din moment ce nu mai ai. Daca vrei sa faci upgrade, iti cauti placa de baza pe net si vezi cata memorie suporta si la ce frecventa. Bafta.

| 7Roby7 explică:

O cunosc pe respectiva, nu mi-ar fura placuta de RAM.Am intrebat-o si nu a luat nimic.
Poate s-a stricat placa video si nu mai merg bine jocurile.
Cred ca Windows-ul nu era platit, ci luat gratis de pe Internet. Poate sa fie din cauza asta?

| tofanlucian12 a răspuns:

Pai eu cred ca sunt furate!

| doarintrebatima a răspuns:

DA ce poate ca ti-a luat ai grija de-a cum inainte poate nu sunt de incredere!

| Mastershot96 a răspuns:

Din pacate da. probabil ai avut placute de rami in el pe care respectiva le-a luat...Singura solutie este sa te duci la respectiva si sa i le ceri...Asta daca esti sigur ca aveai atat si ca nu mai aihappy Bafta

| DreyP a răspuns:

Exista doua optiuni :
1.Respectiva femeie, ti-a instalat un windows de 32bits (x86),iar din aceasta cauza nu iti recunoaste cei 4-6GB pe care tu ii aveai inainte, iti sugerez sa te uiti sa vezi daca sistemul operativ e de 32 de bits sau 64 bits, daca e de 32 e foarte probabil ca aceea sa fie cauza.
2. Daca cumva sistemul operativ e de 64bits atunci respectiva femeie ti-a furat cei 2-4GB ram care iti lipsesc.