| Vayneh a întrebat:

Am o mica zgarietura pe ecranul laptopului, mai exact in partea de jos. E de aprox 1 cm. Nu e cine stie ce, e cam evidenta pe alb, pe culori mai inchise se vede doar daca esti atent. Uneori poate fi deranjanta, totusi (sau poate sunt eu prea perfectionista). Desi, de cele mai multe ori daca nu te uiti intentionat nici nu se vede.
Am incercat sa o indepartez cu diferite chestii pe care le-am vazut online (pasta de dinti si ceva cu bicarbonat parca), cred ca am inrautatit-o putin... Ori sunt eu mult mai constienta de ea acum.
Nu stiu daca merita sa schimb ecranul, adica nu e o zgarietura mare, dar parca as scapa de ea...
Credeti ca ar merita sa schimb ecranul, in conditiile pe care le-am precizat? Daca da, cam care ar fi pretul (in mod general)? Mentionez ca am un ecran de 15.6".
Sunt sanse sa poata fi reparata zgarietura sau macar imbunatatita putin, fara inlocuirea ecranului? Sau nu merita banii, zgarietura nefiind majora?
Astept pareri, multumesc happy

3 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Singura metoda este sa schimbi folia de polarizare(polarizer film) dar schimbarea ei necesita scule si, indemanare si cunostinte in domeniu. Ceva ce depaseste 200 la 100. A 2 a solutie ar fi sa schimbi display-ul, dar costul lui este destul de mare, mai ales daca e un model nou.

| floreadan a răspuns:

As spune sa il lasi asa, costa destul de mutl sa-l repari si nu merita.

| Darky000 a răspuns:

Eu in locu tau l-as lasa asa, sunt niste bani pe degeaba. Am si eu o zgarietura la ecran cam de aceiasi marime, si pe mine nu ma incurca cu nimic. Nu stiu ce laptop ai, daca este de gaming, sau normal, daca este normal chiar nu merita. Mai bine iti iei altul. Daca este de gaming, tot este ok, dar daca te enerveaza si stai bine cu bani, Schimba-l.