| Dragosm19 a întrebat:

Buna TPU, am o problema
Am cumpărat o placa video sh, un msi rx 5700 8GB DDR6 in perfecta stare estetica insa cand am pus o in calculator, nu pornea deloc, fara miros de ars sau alte defecte vizibile.
Știu ca a fost la minat, însă nu a avut nici o problema cand a fost data jos de pe rig, funcționa fara probleme.
Sa fie de vina placa video?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Componentele electronice second hand se testeaza inainte de a fi cumparate nu se cumpara pentru ca "arata in stare perfecta de functionare", daca iti aduc o masina lustruita si polisata dar fara motor, este ca arata ca una care functioneaza?
Ce poti face ca sa te asiguri ca ai luat teapa, este sa mergi cu aceasta placa video la un service IT si sa-i rogi sa faca o proba, le zici ca placa numai functioneaza si nu stii ce are...

| DaniTIRB a răspuns (pentru Simpatic):

Aprob cu ceea ce ai spus tu?
Ca sa te asiguri ca este chiar de la placa video, asigura-te ca PC-ul primeste suficient curent de la sursa si daca ai placa video integrata de la procesor, pc-ul booteaza cumva in OS fara placa video Radeon pe care ai luat-o? Daca nu, nu e placa video de vina. Daca booteaza in OS, incearca sa schimbi cu o alta placa video, daca merge cu alta, placa asta pe care ai luat-o e de vina, daca nici cu alta nu porneste, e de la alta componenta problema, cel mai probabil placa de baza (respectiv PCIe slot-ul).

| NLS a răspuns:

Trebuie testata pe un sistem 100% functional, SAU testezi restul sistemului, daca ai placa video integrata.

Slot PCIe defect nu prea vezi toata ziua, deci acest aspect se poate elimina zic eu, ajunge sa testezi cu placa video integrata.

Da si un CLR CMOS sau macar Reset BIOS DEfaults, pentru a te asigura ca nu ai vreo setare aiurea.

Ce sursa ai?
Ai avut conectorii potriviti?
Ai suficient amperaj pe railul de 12V, de unde se alimenteaza placa video si procesorul?