| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Cand incerc sa bag un CD in calculator nu merge. Il scoate afara si zice sa-l introduc. Sau cateodata nu-l scoate, dar la fel, zice sa-l introduc, desi el e bagat. Puteti sa`mi spuneti ce e de facut?

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Daca este batraior, posibil sa fie imbacsit capul optic cu ceva praf, daca ai posibilitatea unui cdcleaner este timpul sa al folosesti.
Insa revin daca este vechi nu se mai merita investitia in acel cd cleaner, sa uzat laserul cdromului si trebuie inlocuit cdromul cu ceva nou un dvd rw. Poti incerca asa de a fi multumit ca ai incercat, insa...
Mai antai totusi verifica daca cablul banda ce uneste cdromul cu placa de baza sa fie introdus corect in soclul ide si cu cheia corect pozitionata.
O seara buna!

| anonim_4396 explică (pentru traveler):

Am incercat cu mai multe CD`uri. Nu sunt toate batraioare.

5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Dvd-ul murdar.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Nu e murdar. Daca nu ma poti ajuta, mai bine taci.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ți-am dat acel răspuns nu mă așteptam să primesc răspunsul dat de tine.
Primul lucru este să verifici dacă cd-ul este curat și apoi unitatea optică dacă este murdară, capul de citire.

| horia2012 a răspuns:

Exact la fel am patit si eu. Dintr-o data. In 5 min. La mine problema a fost sertarul mobil al unitatii CD ROM. Cand intra bine, cand nu. Cu ochiul liber nu-ti dai seama. E suficient 0.2-0.5 mm sa nu intre pana la capat. Am desfacut unitatea CD si la capatul sertarului, cand intra complet este un contact metalic. De el depinde mesajele pe ti le da.
Ba ca e, ba ca nu e CD-ul.
Indiferent ce-am facut nu am reusit sa-l repar. Am inlocuit unitatea.
Nu-ti spun sa faci la fel, dar poate fi de la unitatea CD ROM.