| pinguinuronaldo a întrebat:

Buna TPU! Am o problema cu controllerul meu pentru pc. Nu il recunoaste pc-ul, adica intru in joc si nu merge. Ce pot face? Dau funda!

22 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Controllerul trebuie să aibă în primul rând un driver, apoi un alt soft de ajustare a comenzilor (sensibilitatea, răspunsul analogic, poziționarea, controlul comenzilor etc...). Despre ce controller este vorba? Un model / o serie?

| pinguinuronaldo explică (pentru GPA):

O chinezarie. RoTech

| GPA a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

RoTech și mai cum? Model și numărul seriei. Poate îți găsesc eu un driver. Nu există "nu are driver". Toate componentele hardware au driver pentru sistemul de operare, fără driver, resursele componentei hardware nu se vor aloca sistemului de operare. Sistemul nu va știi ce să facă cu controllerul dacă acesta nu are un driver compatibil instalat.

| pinguinuronaldo explică (pentru GPA):

Este exact asta doar ca are rotech scris
https://www.emag.ro/gamepad-usb-2-0-usb818/pd/D0Q74LBBM/

| NLS a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

In afara faptului ca e chinezarie, ceea ce nu conteaza atat de mult, caci si acelea au drivere de regula, gamepadul tau e un model vechi, ce nu ofera suport din cate vad pentru Vista, win7, win 8, sau win 10.

| GPA a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Ce Windows ai? 10?

Ia verifică dacă există un update de driver pentru joystick-ul tău.

Încearcă din Windows PowerShell să verifici :
set-executionpolicy unrestricted

install-module PSWindowsUpdate

get-wulist -microsoftupdate

După ce tastezi comenzile, îmi spui ce update-uri îți apar la final.

| pinguinuronaldo explică (pentru NLS):

Sincer eu cred ca s-a stricat, deoarece acum 1 an ma jucam cu el si mergea perfect

| GPA a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Nu se strică stând degeaba.

| pinguinuronaldo explică (pentru GPA):

Set-ExecutionPolicy : Cannot bind parameter 'Scope'. Cannot convert value "install-module" to type
"Microsoft. PowerShell. ExecutionPolicyScope". Error: "Unable to match the identifier name install-module to a valid
enumerator name. Specify one of the following enumerator names and try again:
Process, CurrentUser, LocalMachine, UserPolicy, MachinePolicy"
At line:1 char:34
+ set-executionpolicy unrestricted install-module PSWindowsUpdate get-w...
+ ~~~~~~~~~~~~~~
+ CategoryInfo : InvalidArgument: (happy [Set-ExecutionPolicy], ParameterBindingException
+ FullyQualifiedErrorId : CannotConvertArgumentNoMessage, Microsoft.PowerShell.Commands.SetExecutionPolicyCommand

| GPA a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Ai scris greșit. Ai windows 10?

| pinguinuronaldo explică (pentru GPA):

Da

| GPA a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Activează conexiunea la internet și rulează PowerShell ca administrator.
Sau, mai simplu, dacă nu te descurci cu consola, poți rula un drivermax/driver booster și să verifici dacă există în lista de drivere : Game Pad/Game Controller/COM controller/USB controller

DriverMax : javascript:DownloadAndRedirect()

Driver booster : https://www.iobit.com/en/driver-booster.php

Atât DriverMax cat și Driver booster sunt programe pentru instalarea și actualizarea driverelor pentru Windows XP-> Windows 11.

| pinguinuronaldo explică (pentru GPA):

Am dat update! tot nu merge.

| pinguinuronaldo explică (pentru GPA):

Este ceva. Intel Serial IO GPIO controller

| GPA a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Ai schimbat portul USB? Ai dat update la tot ce înseamnă joystick/controller? În jocuri nu poți să setezi configurația utilizând joystickul? Când dai click pe key bind, când configurezi tastatura într-un joc, poți seta să folosească joystick-ul și să suprascrii comenzile de tastatură.

| pinguinuronaldo explică (pentru GPA):

Am facut tot.

| pinguinuronaldo explică (pentru GPA):

E defect cred

| GPA a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Sigur n-ai găsit, pe lângă brand și un o serie, un serial number (SN) ceva? Este trecut pe spate, dedesubt, sub etichetă.

Încearcă cu acest driver : http://www.mediafire.com/......9.zip/file

| Adrian5575 a răspuns:

Reinstalează driverul sau vezi in setarile jocului daca detecteaza controllerul jocul respectiv.

| pinguinuronaldo explică (pentru Adrian5575):

In joc nimic, iar driver nu cred ca are

| Adrian5575 a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Trebuie sa aiba driver. Instaleaza-l de pe CD sau cauta pe internet driverul pentru acel controller.

| pinguinuronaldo explică (pentru Adrian5575):

Cd nu are, pentru ca e chinezarie, iar driver am cautat, imi da numai pentru webcam si restul.