| EdiC a întrebat:

Buna TPU am o problema cu pc... de fiecare data cand apas ctr+alt+del imi apare asta "task manager has been disabled by your administrator " (Task Manager a fost dezactivat de către administratorul dvs.) de unde il pot activa sau ce sa fac? Multumesc anticipat... sss

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Scrii pe net download task manager si il tragi. si mie mi s-a intamplat asa.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Un virus a făcut treaba asta, pentru a ascunde faptul ca ruleaza în backround-ul sistemului
Remediu:
Start/la search scrii run/enter
din run scrii regedit.msc/enter
navighează la următoarea cheie din registru:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\ Windows\ Current Version\Policies\System
>>A NU se șterge nimic din conținutul folderelor și key-urilor de acolo, deoarece asta va cauza malfuncții în sistem, cu excepția aplicațiilor dezinstalate.
Acum localizează înregistrarea:
DisableTaskMg
Dă un dlublu clik pe ea și deschide-o
Dinfereastra aia dacă vezi valoarea 1 modifică-i valoarea la 0
Dacă nu există dă un click dreapta în panoul din dreapta unde sunt key-urile și crează new/dword. ce va lua numele de "DisableTaskMgr" și valoarea 0.
închide totul și restartează calculatorul
Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Update
Recomand de asemenea o devirusare a sistemului folosind un antivirus extern în gen Kaspesky rescue system sau Avira rescue kit(ISO nu exe), iar dacă daunele sistemului sunt foarte mari încât să nu mai poată fi reparat va trebui să resoftezi calculatorul.

| FuriaGogoasei a răspuns:

Apasa Start, Run si scrie comanda de mai jos, apoi apasa Enter.
REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f

| al3x955 a răspuns:

Cauta pe google, gasesti mai multe metode, iar daca nici una nu functioneaza sau functioneaza doar temporar cel mai indicat e o reinstalare de windows si instalare anti-virus imediat dupa instalarea de windows.
Sa stii ca task manager-ul a fost blocat de un virus