| Felix_Remus_1990 a întrebat:

Buna Tpu.Am o problema cu pc-ul meu.Acum 3 zile ma uitam pe youtube la un videoclip si dintr-o data se blocheaza totul si se restarteaza pc-ul.Si acuma pc-ul mi se blocase si se auzea un bazait de la boxe si am inchis pc-ul. Dupa ce l-am inchis se auzea un bazait asa de tare de la unitate.Provenea de la hard disk si parca zici ca facea ca o drujba.Ce sa aiba? Precizez ca am un pc slabut.Are un procesor Intel 1.60 GHz si o placa video saphire cam veche si am windows 7 64 bit.

4 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca vrei sa montezi un alt hard se recomanda sa masori tensiunea care vine de la sursa si alimenteaza hardul, sa nu ai problema si de la sursa. Poti monta un hard si in cateva luni sa-l pierzi si pe ala. Depinde si ce defect a avut hardul, partea mecanica, electronica sau ambele.

| Felix_Remus_1990 explică (pentru valentin75):

Eu am mai avut o problema la inceput.Nu-mi gasea hard diskul.Am intrat si in bios si trebuia sa mi-l arate acolo. Dupa ce am deschis carcasa am scos si am bagat inapoi cablul care duce de la hard disk la placa de baza si o mers.Acuma dupa 1 luna imi face figuri.Sincer mai bine imi iau alt pc decat sa ma chinui cu asta.

| valentin75 a răspuns (pentru Felix_Remus_1990):

Salut! Incearca sa schimbi panglica (nu ai spus daca e ata sau sata), de asemenea, sursa ar trebui sa o verifici (recomandarea mea e sa o schimbi), daca e defecta iti poate cauza probleme la componente (cineva mi-a spus ca sursa e componenta cea mai importanta dintr-un sistem... avea dreptate). Daca ai putea gasi pe undeva o placa de diagnoza pentru slotul pci ar fi excelent, trebuie sa-ti arate o eroare! Geseti si mai ieftine, poti imprumuta una! iti e utila la orice desktop, nu te mai chinui sa vezi unde e problema! Da, exista si varianta in care poti schimba pc-ul! Iti recomand o sursa foarte buna (o poti gasi si mai ieftina, te uiti pe net, firma e foarte buna, piese japoneze)!
http://www.pcfun.ro/surse/seasonic/s12ii-520-bronze-520w/
http://www.conectica.ro/......rd-chm-002
http://card-diagnoza.ro/......y-LCD.html
http://testere-adaptoare.sorinescu.net/......agnoza-pci
http://www.tocmai.ro/card-pci-tester-diagnoza-placa-de-baza-17967387.html

| StefanKogut a răspuns:

Pai probabil s-a bulit hdd-ul. Porneste-l din nou si daca face la fel inceara sa pui un alt hdd sa vezi daca restul functioneaza corect. Daca e hdd-ul s-ar putea ca atunci cand il pornesti sa ai eroare din bios dat fiindca hdd-urile se initializeaza in bios.