| Noone4u a întrebat:

am o problema. Eu m-am conectat la un prieten pe laptotp cu iphone-ul. Si acum el vede cu cine vorbesc prin iCloud, imi ia toate numerele mele din agenda de acolo. Stie cineva ce pot face ca sa nu ii mai arate de la cine primesc apeluri si mesaje? Exista vreo solutie?

2 răspunsuri:
| KhludCiprian a răspuns:

Raspunsul e descris aici: https://discussions.apple.com/thread/4835144
"You should use separate Apple ID's for iCloud, iMessage and FaceTime. These services are separate from iTunes.

Create a new Apple ID > https://appleid.apple.com/cgi-bin/WebObjects/MyAppleId.woa/ -- Note: You need a verified email address

On one of the devices go:

Settings > iCloud > (Scroll Down) Delete Account > Sign in with the new Apple ID -- Note: This only affects the device

Settings > Messages > Send and Received > Apple ID > Sign Out > Sign in with the new Apple ID
Settings > FaceTime > Apple ID > Sign Out > Sign in with the new Apple ID

This will separate your iCloud content (i.e. Contacts, Notes, Reminders etc.), Messages and FaceTime.

You both can continue to use the same Apple ID for iTunes and share purchased Apps, Music and Movies"

Deci trebuie sa iti faci alt cont si sa dai acel cont prietenului tau.

| mariusEnt a răspuns:

Te ai conectat prin itune? daca da agenda probabil s-a sincronizat, pentru mesaje verifica sa nu fie o conesiune intre voi doi sau sa nu fie ramas intrat pe contul tau.