| luxuriant a întrebat:

Buna tpu.Am o problema la internet care din pacate nu s-a rezolvat din perspectiva mea.

Acum o saptamana observam faptul ca se tot intrerupe conexiunea la internet (tin sa mentionez ca am un modem(pentru PC) si un router(wifi).Am crezut ca e de la router si l-am resetat de cateva ori.Mergea internetul cat de cat ok, pana ce s-a luat de tot intr-o noapte.Am cumparat in cele din urma unul nou.

Acum se intampla aceeasi chestie.Internetul se intrerupe desi exista legatura de la furnizorul de internet.Nu pot sa imi dau seama daca e de la noul router, modem, cabluri sau daca e chiar o problema de la furnizor.Ar trebui sa schimb si modemul?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Conecteaza-te cu calculatorul - prin cablu - direct la iesirea modem-ului (fara router). Daca si asa sunt intreruperi semnificative, atunci suna la furnizorul de internet!
2. Seteaza-ti router-ul si calculatorul pe auto-reconectare (valabil mai ales daca ai conexiune cu nume si parola: PPPoE sau asemanator).
3. Incearca-ti calculatorul si router-ul pe alta retea de internet. Daca pe ALTA retea functioneaza, atunci schimba ISP-ul. In caz contrar ia-ti alt echipament sau il folosesti pe cel actual, cu rabdare.

| răspundtot a răspuns:

Salut! Și atunci cum ai scris aici dacă nu ai internet? Uite cum faci : lasă noul ruter cam două ore, deconecteaza-te de la cablu și încearcă din nou. Ar trebui să nu mai ai probleme. De la ruter nou clar sunt interferaţii dar reinstalarea ar trebui să rezolve problema. Propria experiență