| yoyoalecs a întrebat:

Am o problema la un laptop. Dupa ce ma uit un timp la filme pe youtube sau pe orice alt site merge greu...chiar daca inchid browser-ul...merge greu tot laptopul.De ce si ce as putea face?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ce cofiguratie are laptopul? Youtube si facebook cer acum resurse mari si de aceea se misca greu.
-elibereaza memoria ram
-actalizeaza browserul
-actualizeaza pluginurile din el
-actualizeaza driverul la placa video
-curata cookie si cache din browser
-inchide alte programe si lasa doar browserul deschis

Pentru XP eliberezi memoria asa
Deschide Notepad si scrie urmatoarele valori in functie de memoria RAM ce o detine calculatorul tau:
daca ai mai putin de 128 MB de memorie ram scrie Mystring=(16000000)
daca ai 128 MB sau mai mult scrie Mystring=(80000000)
Acum salveaza acest fisier pe ecran numindu-l ¨ Eliberare de memorie.vbe ¨ (nu uita sa pui extensia, caci aia e cea mai importanta numele poti pune cum doresti tu).
Apoi faci dublu click pe fisier si Windows reimprospateaza memoria RAM.
In Windows 7 inchizi procese inutile din Task Manager
Astea ar fi cateva metode pentru problema ta.

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Să optimizezi sistemul de operare.Nu tot ce îi implicit e setat cum trebuie.În funcție de ce sistem de operare folosești, procedeele sunt diferite.Succes

| Iulian120 a răspuns:

În el există trei lucruri dreptunghiulare nu prea mari şi de culoare verde dacă ele sunt de 128 MB cumpără trei de 1GB.