| ancuta286 a întrebat:

Buna TPU! Am o problema, mereu cand incerc sa descarc ceva de pe internet (pana acum am avut problema asta incercand sa descarc anumite programe) ma redirectioneaza pe pagina downdirect unde este fisierul, dedesubt scrie download. Inainte cand apasam acolo imi incepea descarcarea. Acum ma redirectioneaza spre o extensie chrome care se schimba. Cand descarc acea extensie mi se deschide o fereastra cu Thank you one step away si in loc sa inceapa descarcarea ma redirectioneaza pe un site de ala dubios ca alea de pariuri sau ceva cu daily stock marketing si stiu ca sunt unoeri paginile astea de tot apar dar mereu daca dadeam de mai multe ori imi incepea descarcarea. Acum nu vrea nicicum. Ce pot sa fac? Am incercat sa schimb si site-ul de unde descarc dar mereu aceeasi problema

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1) Mergi la cele 3 puncte din dreapta sus - More Tools - Extensions
si verifica ce extensii ciudate ai instalate.
Dezinstaleaza orice pare ciudat, si ce nu ai instalat tu.

2) intra tot de la cele 3 puncte la Settings - On Startup
si verifica sa fie bifata a treia optiune (Open a specific page or set of pages)
Daca nu exista nimic acolo, apesi pe Add a new page, si introduci
www.google.ro
(si daca exista alta pagina, o stergi, de la cele 3 puncte din dreapta ei, dupa care faci pasul de mai sus, introduci pagina Google)

3) ce anume incerci sa descarci, ce programe?
Daca sunt gratuite, cauta-le pe pagina oficiala, nu mai intra pe toate tampeniile.
Si daca nu sunt gratuite, exista alte metode, mult mai sigure decat ceea ce faci tu.

4) mie nu-mi gaseste nici un site Downdirect cu programe de descarcat.
Downdirect.net e un site pentru un producator de asternuturi de pat.
Cand scriu numele unui program pe care vreau sa il descarc, ma duce pe pagina oficiala a programului, si asa e si normal sa fie.

Mai exista Ninite sau FileHippo (eu prefer FileHippo decat primul, dar in practica nu scot de pe nicicunul), insa cel mai bine cauti pe site-ul oficial.

5) NU e necesar sa fie virus cum spune Bula, (desi poate fi si asta).
Insa o extensie tampita e capabila sa se ocupe de redirectionare.

Ca Bonus, ar trebui sa verifici ce motor de cautare ai activ:
Preferabil sa fie Google sau DuckDuckGo (desi are nume ciudat, e mai bun decat Bing, de la Microsoft, sau decat motorul celor de la Yahoo sau Amazon. E cel mai apropiat de Google).

Settings - Search Engine - Google (sau DuckDuckGo)
Daca e altceva acolo, intra la Manage search engines si schimba pe unul dintre cele 2.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Calculatorul tau probabil e virusat.
Cauta ESET Online si scaneaza-ti calculatorul, dar cu toate clauzele aprofundate activate!