| lovemusic605 a întrebat:

Bună, TPU! Am o problemă. Mi-am luat nu demult o tabletă Digittex MID KA-7. Într-o zi, când am folosit-o, am apăsat puţin mai tare într-o zonă a ecranului şi a apărut acolo o crăpătură ca şi o zgârietură. În ziua aceea, tableta mergea normal, în ciuda crăpăturii. Însă de astăzi, când am început s-o refolosesc, am pus-o la încărcat, dar touchscreen-ul s-a defectat ! De exemplu, dacă vreau să ating o aplicaţie, tableta îmi răspunde rulând aplicaţia de mai jos, nu pe cea care vreau eu s-o deschid. Pe lângă asta, acum zona aceea unde este crăpătura nu mai răspunde la atingeri. Am încercat să umblu în fel şi chip pe ea şi o tot roteam , să mi se întoarcă ecranul. Însă nu şti ude ce, dar tot îmi apare un mesaj când rotesc tableta că "Ne pare rău! Procesul android.process.acore s-a oprit în mod neaşteptat. Încercaţi din nou." şi mai jos îmi apare "Forţaţi închiderea" pe care îl ating greu din cauza touchscreen-ului defect. Aceste lucruri se întâmplă şi în afara încărcatului, şi după ce este oprită şi repornită tableta. Credeţi-mă, am încercat! Ce spuneţi să fac? Mai este încă în garanţie. Să o duc la reparat? Dacă da, cum va fi? Gratuit sau va costa? Sau să mai încerc eu să ating în fel de fel de metode ecranul tabletei până mă adaptez acestui "defect" al touchscreen-ului? Ori alte idei? Vă rog, ajutaţi-mă! Dau fundă celei mai bune păreri!

Răspuns Câştigător
| voodoo85 a răspuns:

Daca are geamul crapat, sigur cei de la garantie vor spune ca a fost vina ta si o sa te coste reparatia(probabil destul de mult).De obicei piesele schimb pentru tablete sunt foarte scumpe si cum tu ai nevoie de ecran! Banuiesc ca mai mult de 500 de lei nu a fost(ca altfel nu ii crapa ecranul.Acer,Asus,Toshiba,etc au Gorilla glass.)te sfatuiesc sa iti cumperi alta!

3 răspunsuri:
| grgdlk a răspuns:

Nu intra in garantie daca ai spart display-ul, pana la urma e logic display-ul nu se sparge asa singur stand tableta pe masa fara sa o atingi, ar fi bine sa ti accepte garantia dar nu cred decat sa o repari mai bine vinde o la piese undeva si ia ti alta mai bun
dai un ban da stii ca nu l mai ai laughing

| Dmm_Mihaitza_1992 a răspuns:

"Ne pare rău! Procesul android.process.acore s-a oprit în mod neaşteptat. Încercaţi din nou." şi mai jos îmi apare "Forţaţi închiderea!

CV despre asta are cineva idee?

| Dmm_Mihaitza_1992 a răspuns:

"Ne pare rău! Procesul android.process.acore s-a oprit în mod neaşteptat. Încercaţi din nou." şi mai jos îmi apare "Forţaţi închiderea

are cineva idee ce pot sa fac?!