| 4andrea567 a întrebat:

Buna TPU!
Am o problema pe care incerc sa o rezolv de cateva zile.
Nu pot sa instalez update ul 22H2 pe Windows 10, se blocheaza la diferite procente(7%/63% etc), apoi se da restart.
Iar cand deschid laptopul imi apare o notificare: "We couldn't finish installing updates."
Am incercat diferite metode de pe internet dar tot nu funcționează.
Ce as putea face? Va rog dati-mi sfaturi care v-au ajutat pe voi sau care ar putea sa ma ajute!

Răspuns Câştigător
| 4andrea567 explică (pentru doctorandus):

Dupa aceea, pot sterge fila? ca sa eliberez spatiu
sau trebuie sa ramana acolo

| doctorandus a răspuns (pentru 4andrea567):

Dupa ce ai terminat si merge bine Windowsul, poti sterge ISO-ul cu care ai lucrat. Si elibera fisierele temporare. Plus sterge dosarul de backup al Windowsului vechi cu cleanmgr.

| 4andrea567 explică (pentru doctorandus):

Am reusit intr-un final sa dau update.
Multumesc mult ca mi au mai dat sfaturi pe parcurs!

13 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Probabil fișierele de sistem sunt compromise, cel mai indicat ar fi sa reinstalezi Windows-ul pe curat, folosind un stick bootabil creat cu Rufus.
Dacă nu te pricepi, iti pot explica în detaliu cum trebuie procedat.

| doctorandus a răspuns (pentru NLS):

Poate incerca in-place upgrade. Adica ruleaza kitul de instalare direct din Windows. Dar pentru asta build number trebuie sa fie mai mare sau egal cu build number-ul cel deja instalat.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Adica versiunea de Windows poate avansa sau ramane aceeasi, dar nu poate retrograda.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Iar un kit de instalare fara updateurile integrate (la zi) se pune drept retrogradare.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Deci, tehnic, daca obtii de la Microsoft un ISO cu o versiune superioara, poti face in-place upgrade cu ea. Inca o data: cel putin 20-30 GO liberi pe C:

Răspuns utilizator avertizat
| flixbuster a răspuns:

La o cautare rapida pe Google dupa eroare sunt o multime de solutii care pot fi incercate insa nici una garantata 100%.

Tind sa cred ca cea mai simpla solutie si care functioneaza garantat 100% este un clean install - pentru ca eroarea pe care o primesti inseamna ca instalarea curenta este compromisa.

| flixbuster a răspuns (pentru flixbuster):

Am uitat sa precizez ca am exclus problemele legate de hardware.